„Nem akarom, hogy lehúzzanak ebbe a posványba” – Toroczkai szerint fenyegeti, zsarolja a Mi Hazánk képviselőit a két nagy párt

8 perc

2025.03.27. 05:30

A Fidesz az utóbbi hetekben rámozdult a Mi Hazánk szavazóira. A kiélezett Tisza-Fidesz versenyben nagyon felértékelődött Toroczkai Lászlóék pártja, királycsinálók is lehetnek 2026-ban. Mi lesz a Mi Hazánk stratégiája a következő bő egy évben, vannak-e a párhuzamok a 2015-ös Jobbikkal, és mire játszhat a Fidesz? Erről beszélgettünk a párt elnökével és más, a témára rálátó megszólalókkal.

Jelen állás szerint sem a Fidesz, sem a Tisza Párt nem tudna kétharmados győzelmet aratni, s az sem biztos, hogy valamelyiküknek egyedül meglenne a kormányalakításhoz szükséges többsége. Ilyen helyzetben felértékelődik minden olyan párt, amelyiknek még esélye van bejutni a parlamentbe. A harmadik helyen a közvélemény-kutatásokban most a Mi Hazánk áll, 6-7 százalékkal, rajtuk kívül csak a DK-t mérik épp a bejutási küszöb fölé. 

A Fidesz egyértelműen nyitott a Mi Hazánk szavazói felé, témáit (a Pride betiltása, a készpénzhasználat alkotmányba emelése, szembehelyezkedés Ukrajna EU-tagságával) sorra magáévá is teszi Orbán. „Minden eszközt be fognak vetni, hogy a Mi Hazánk szavazóit megszerezzék” – mondja erről Toroczkai László. Az, hogy ez mennyire sikerül, a pártelnök szerint már nem a Fideszen, hanem a Mi Hazánk szavazóin fog múlni. 

Toroczkai László
Cabrera Martin

Tóka Gábor, a CEU professzora, a Vox Populi választási kalauz szerzője szerint a különböző, kormánypárti és nem kormánypárti felmérésekből egyaránt azt lehet kiolvasni, hogy a Mi Hazánk szavazóinak nagyjából a fele akar kormányváltást (vagyis a másik fele elfogadná Orbánék újrázását). Azt Toroczkai is elismeri, hogy a táboruk megosztott ebben a kérdésben: „Nagyon nehéz ezt mérni”, de szerinte is nagyjából fele-fele lehet az arány. Vagyis

a mi táborunkat ebben a kérdésben szét lehetne húzni.

Hogy mekkora ez a tábor? Tóka azt mondja, jelenleg nagyjából 300 ezer szavazója lehet a pártnak (másfél éve, Magyar Péter megjelenése előtt még 500 ezerre becsülték a számukat). Szerinte közülük az a nagyjából 150 ezer, aki amúgy sem akarna kormányváltást, egyéniben így is leszavaz a Fideszre, és csak listán támogatja a Mi Hazánkat – ez már az előző választáson is látszott. 

De mi történik, ha a Fideszben a Mi Hazánk mozdítható szavazótáborának kannibalizálásáról döntöttek, vagyis a következő bő egy évben igyekeznek meggyőzni azokat a Mi Hazánk-híveket, akik nem akarnak kormányváltást, hogy listán is a Fideszre voksoljanak? Tóka szerint 100-120 ezer szavazójuk átcsábítása 1-2 extra mandátumot jelentene a Fidesznek, míg a Mi Hazánk nagyjából 6 listás mandátumot bukna, és így már nem jutna be a parlamentbe. Kérdés persze, hogy

mi jobb a Fidesznek: 1-2 saját pluszmandátum, vagy egy lehetséges koalíciós vagy külső támogató 6 mandátummal?

Tóka arra hajlik, hogy az utóbbi előnyösebb Orbánéknak, de azt is hangsúlyozza, hogy az ilyesmit nem lehet előre kiszámolni, és a fenti két lehetőségen kívül sok más variáció is elképzelhető.