Tech techline.hu 2011. január. 11. 05:30

Anti-közösségi oldal

Elindult a nagy érdeklődéssel várt Path, amit alapítói, akik egyébként a Facebook és a Napster születésénél is ott...

Elindult a nagy érdeklődéssel várt Path, amit alapítói, akik egyébként a Facebook és a Napster születésénél is ott voltak,  személyes vagy anti-közösségi oldalnak hívnak.

Itt nem az a cél, hogy minél több ismerőst, barátot gyűjtsünk, inkább az, hogy kiválasszuk közülük a legfontosabbakat, akikkel nyugodt szívvel megoszthatjuk életünk legbizalmasabb pillanatait is. Az elegáns felülettel rendelkező Path elsősorban az okostelefon-tulajdonosokra épít, ezek közül is pillanatnyilag azokra, akik iPhone-nal rendelkeznek. Hamarosan azonban elkészül az Android és Blackberry alkalmazás is.

Három információval egészíthetünk ki minden fotót

A Path gyakorlatilag egy bizalmas fényképmegosztó rendszer, amivel meg tudjuk mutatni családtagjainknak, merre járunk és mi történik velünk. Minden bejegyzés egy fényképhez kapcsolódik, amit három egyszerű adattal egészíthetünk ki. A People-lel elmondhatjuk, ki szerepel a fotón, a Things egy rövid magyarázatot tartalmazhat, a Places pedig a helyszínt írja le. Ez utóbbit a telefonban található GPS adatai alapján automatikusan is a képhez fűzhetjük.
Az életünk nyomát tartalmazó Path oldalunkat és az azon szereplő fényképeket és adatokat legfeljebb 50 személlyel oszthatjuk meg. A megosztás lehet kölcsönös, de ez nem feltétel, arra is van mód, hogy olyasvalakinek is lássuk a blogját, akivel saját életünk fotóit nem osztjuk meg.

A weboldalon is követhetjük közeli ismerőseink életét

A Path oldalakat a weben keresztül is nézegethetjük, új bejegyzéseket azonban csak a mobilunkról tölthetünk fel. Az iPhone-ra készült alkalmazásnál be lehet állítani a push notificationt, így akkor is értesülhetünk ismerőseik aktivitásáról, ha éppen nem fut a program telefonunkon.  

 

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.