Az Adobe kicsit olyan helyzetben lehet az Acrobattal, mint a Microsoft az Office-szal.
Az Adobe kicsit olyan helyzetben lehet az Acrobattal, mint a Microsoft az Office-szal. Remek szoftver, tud mindent, amire a felhasználóinak szüksége van, így kicsit nehéz olyan újításokat integrálni az újabb verziókba, amelyek miatt a korábbiakat használók gondolkodás nélkül lecsapnak rá. Az Acrobat X azért kapott néhány olyan extrát, amelyek miatt esetleg érdemes lehet váltani rá, aki pedig eddig nem használta, most elgondolkozhat a beszerzésén.
Megújult felület és szolgáltatások
Az új verzió elég szembetűnő változásokon esett át a felületét illetően. Letisztultabb, gyorsabban elérjük a fontos funkciókat (a Quick Tools eszköztárat például kényünk-kedvünk szerint átszerkeszthetjük, a céljainknak leginkább megfelelőre), és nekünk valamivel gyorsabbnak is tűnik, mint a korábbi változatok.
Ha már az előbb úgyis szóba került az Office, említsük is meg gyorsan, hogy az Acrobat X már tökéletesen együttműködik az Office 2010-zel is, így egy kattintással készíthetünk PDF dokumentumot bármely Office 2010 alkalmazásból.
Az új verzió megújult OCR funkciót kapott, így szkennelünk egy dokumentumot, jobb eredményt érhetünk el a PDF formátumra alakításkor, mint a korábbi Acrobatokban.
A fentieknél talán sokak számára izgalmasabb újítás az ún. PDF portfóliók bevezetése. Ez egy nagyon praktikus funkció: különféle témák közül választva hozhatunk létre látványos portfóliókat például a fotóinkból, hogy egyetlen PDF fájlban publikáljuk azokat. A dolog érdekessége, hogy a PDF-ből a Reader alkalmazásban is kimenthetők a beágyazott fotók.
Ahogy az a videón is látszik, ezek alapvetően látványos, animált tartalmak, de egy kattintással válthatunk fájlnézetre is, ahol dupla kattintásra már az alapértelmezett képnézegetőben jelenik meg az adott kép. Látványos, interaktív, ötletes!
Ezt kombinálva a PDF azon lehetőségeivel, hogy immár interaktív Flash elemeket, videókat is beépíthetünk, egy nagyon látványos anyagot lehet összeállítani, amelynek a megnyitásához gyakorlatilag semmi más nem kell, mint az ingyenes Adobe Reader X. Egyébként prezentációkhoz is kiváló választás.
Hasznos újdonság még az Action Wizard, amelynek a segítségével automatizálhatunk gyakran elvégzett műveleteket. Kapunk néhány előre definiált összeállítást, de akár mi magunk is összeállíthatunk műveletsorokat, amelyeket azután bármikor, egyetlen kattintással lefuttathatunk. Hosszú távon ez szintén nagyon praktikus újdonság.
Ha webről töltünk le PDF fájlokat, megnyithatjuk azokat közvetlenül a böngészőben, és ehhez most egy sokkal fejlettebb, jobban használható beépülő modult kapunk, mint a korábbiak. Így gyakorlatilag teljes kényelemben olvasgathatunk PDF tartalmakat, közvetlenül a böngészőben.
A portfólió és a különféle interaktív elemek értelemszerűen jelentősen képesek megnövelni egy PDF fájl méretét, még akkor is, ha a szerkeszthető szövegrészeken közben tudunk helyet spórolni, hiszen azok remekül tömöríthetők.
Az Adobe éppen ezért lehetővé teszi a fájlok online megosztását is, vagyis amikor a levélben küldés ikonra kattintunk, választhatunk, hogy valóban csatoljuk egy levélhez a PDF fájlt, vagy előbb feltöltjük azt a SendNow szerverre, és a levélben már csak a fájlra mutató linket küldjük el.
Természetesen az olyan lehetőségek, mint a PDF fájlok szerkeszthető Word vagy Excel dokumentummá alakítása, vagy a konkrét PDF szerkesztő eszközök (komment, összefűzés, darabolás, csoportmunka eszközök, PDF űrlapok készítése és azok adatainak feldolgozás) szintén megvannak az Acrobat X-ben. (Egészen pontosan, mi az Acrobat X Pro változatot próbáltuk, a Standard verzió ennél kicsit kevesebbre képes).
Olvasni jó
Az Adobe Reader X továbbra is ingyenes maradt, de szintén átesett némi ráncfelvarráson. Kényelmesebben használható, kicsit gyorsabb, és persze támogatja az új PDF funkciókat.
Mindent egybevetve, valóban jó lett az új verzió, sikerült hasznosítható újdonságokat beépíteni és csiszolni kicsit a már meglévőkön is. Hosszú távon minden bizonnyal igen fontos termék lesz az Adobe-nál, hiszen a PDF szinte minden platformon támogatott, ráadásul jól szerepelhet az egyre nagyobb hangsúlyt kapó digitális publikálási megoldások között is.