2010. december. 09. 18:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 09. 18:16 Tech

Gondot okozhatnak a szolgáltatóknak az okostelefonok

A közeli jövő az okostelefonoké, a mobileszközök azonban szépen, lassan specializálódnak és már nem csak kommunikációra használjuk majd őket. Erre utal az is, hogy 2009 decemberében a mobil adatforgalom globális szinten már meghaladta a hangátvitel által igénybevett sávszélességet, vagyis 4,6 milliárd felhasználó beszélgetései maradtak alul mintegy 400 millió olyan felhasználóval szemben, akik internetezésre használták a készülékeiket. Már most látszik, hogy a mobilszolgáltatóknak erre fel kell készülniük.

A budapesti Merlin színház adott otthont az Innovációs TechShow 2.0 nevű rendezvénynek, amely rövid idő alatt hazánk jelentős technológiai bemutatójává vált. A rendezvényen 25 kiállító tette közszemlére legújabb fejlesztéseit, emellett azonban szakmai előadások is zajlottak, amelyekből megtudhattuk, milyen eszközök lapulnak majd a zsebünkben 5-10 év múlva.

„Sci-fiben élünk, csak nem vesszük észre” – kezdte előadását Pintér Róbert, az Ipsos Média, Reklám-, Piac- és Véleménykutató Zrt. ügyfélkapcsolati igazgatója. „Nem kell sokat visszamenni az időben, elég, ha 15-20 évvel korábbra gondolunk vissza. A jövőre a legtöbben az elkövetkező időszakként tekintünk, nem gondolunk bele, hogy végtelen számú fokozata lehet, vagyis a világ csak apránként változik. Az azonban már most látszik, hogy a következő évtized a mobilinterneté, illetve a mobilkészülékeké lesz. Erre utal, hogy 2009 decemberében a mobil adatforgalom globális szinten már meghaladta a hangátvitel által igénybevett sávszélességet, vagyis 4,6 milliárd felhasználó beszélgetései maradtak alul mintegy 400 millió olyan felhasználóval szemben, akik internetezésre használták a készülékeiket.”

A szakember előadásával azonos trendet mutat az Arieso távközlés-technológiai vállalat legfrissebb tanulmánya, amely szerint a mobiltelefonos adatforgalom látványos növekedése az iPhone 2007-es bevezetése után indult, s azóta csaknem évente megkétszereződik. Az okostelefonok, ezek közül is a Google Android-alapú készülékei terhelik leginkább a mobilhálózatokat. Annak ellenére, hogy az internetezésre alkalmas készülékekkel letöltött adatmennyiség sokkal kevesebb, mint a laptopokhoz csatlakoztatott modemmel generált adatforgalom, mégis a telefonok terhelik jobban a mobilhálózatokat. Ezek közül pedig a Google operációs rendszerére épülő mobileszközök, például a Samsung Galaxy S, vagy a tajvani HTC készülékei az élen járnak – áll a kutatási anyagban.

A szakemberek szerint ez abból ered, hogy ezeken a telefonokon nem csupán a fejlettebb kamerákkal készült nagyobb méretű fényképek és videók küldésekor növekszik jelentősen az adatforgalom, hanem e tartalmak szerkesztésekor szükség van az internetkapcsolatra is. Ugyanis a korlátozott teljesítményű mobileszközök a cloud technológia előnyeit kihasználva a szolgáltató szerverein, azaz "a felhőben" végzik el a memória- és processzorigényes műveleteket. "A szolgáltatóknak az okozza a legnagyobb problémát, hogy nem készültek fel az okostelefonok ilyen ütemű gyors terjedéséhez" - mondta Lance Hiley, a Cambridge Broadband Networks távközlés-technológiai beszállító szakértője a tanulmány kapcsán.

Az okostelefonok éve

Pintér Róbert szerint az idei év az okostelefonok éve volt, emellett jelentős szerepe volt a különböző mobil operációsrendszerek, platformok (iOS, Android, Windows Phone 7) megjelenésének, illetve az Apple App Store-jához hasonló online boltoknak, amelyeken keresztül különböző alkalmazásokat vásárolhatnak meg a felhasználók.

Az iPad-hez hasonló mobileszközökkel elszakadunk a mobiltelefonok világától
AP

„Új mobil eszközvilág jön létre, egyre újabb és újabb funkciók jelennek meg” – tette hozzá a szakember. „Korábban a mobilkészülékenek csak a 'szentháromságként' emlegetett funkcióit használtuk, vagyis telefonáltunk, SMS-üzeneteket küldtünk, illetve esténként beállítottuk az ébresztőórát. Azonban az olyan új eszközök megjelenésével, mint például az Amazon e-könyv olvasója, a Kindle, a mobilinternet elszakad a telefonoktól.”

Pintér Róbert szerint a közeljövő legfontosabb kérdései, hogy vajon szükség van-e a különböző célú eszközök megjelenésére, illetve, hogy a jövőben az alkalmazásokra, vagy a mobilkészülékekre optimalizált tartalmakra koncentrál-e az IT-szakma.

„Felmerül a kérdés, hogy ha egy-két éven belül még gyorsabb, még hatékonyabb szélessávú mobilinternet lesz elérhető, szükség lesz-e még a kifejezetten az ilyen készülékekre írt alkalmazásokra, vagy az általuk biztosított funkciókat, lehetőségeket a mobil böngészőjén keresztül is egyszerűen el lehet majd érni” – fejtette ki a szakértő. „Szintén kérdéses, hogy a telekommunikációs szolgáltatók mit kezdenek majd az IP-alapú hangátvitel (VoIP) kérdésével, hogyan alakítja ez át a piaci viszonyokat. Emellett újabb problémákat vet fel, hogy az internethozzáférést használó mobileszközöknél mi történik a kapcsolatot biztosító SIM-kártyákkal, vagyis ha ezeket a gyártó helyezi el a készülékben, mi lesz a szolgáltatók szerepe? Szintén kérdéses, hogy egy ilyen eszköz hogyan működhet a globális piacon, hiszen amíg az Egyesült Államokban ez nem okoz problémát, az EU-ban a roaming, illetve az országonként eltérő szabályozás miatt lehetnek fennakadások.”

Pintér Róbert a felméréseket összefoglalva elmondta, a közeljövő előrejelzései szerint öt éven belül már többen fognak mobilkészüléken keresztül az internetre csatlakozni, mint számítógép segítségével, a legfejlettebb piacokon pedig öt éven belül már az összes eladott mobiltelefon az okostelefonok közül kerül ki. A Gartner elemzése szerint pedig a Google Android operációs rendszere már 2012-re maga mögé utasítja a Nokia Symbianját, 2014-re pedig az androidos készülékek száma globális szinten elérheti a 65 milliót. 2020-ra pedig már mindenkinek a zsebében netre csatlakozó mobil lesz majd, az emberek pedig ugyanolyan közműként tekintenek majd az internetre, mint a vízre, vagy a fűtésre, bárhová utazzanak is.

Kérdéses, hogy egyáltalán szükség lesz-e a mobilalkalmazásokra
AP

„Magyarországon a trend azt mutatja, hogy egyelőre csupán 1-200 000 embert érint az okostelefonok kérdése” – tette hozzá Pintér Róbert. „Ez nem egy hatalmas tömeg, ezért a hazai piacra legfeljebb csak befektetésként érdemes fejleszteni. Egy-két éven belül azonban már megváltozhat a helyzet, ugyanis akkorra már tömegével fognak minket körülvenni az érintőképernyős készülékek. Egy általunk elvégzett, az internetfelhasználókra reprezentatív felmérés szerint azonban jelenleg a felhasználóknak körülbelül a 75 százalékának fogalma sincs róla, hogy a telefonján milyen operációs rendszer fut. Az okostelefonokra jellemző alkalmazásmódok még nem terjedtek el, ezért várható, hogy a telefonnal aktívan töltött idő is nőni fog. Az így végzett tevékenység pedig fragmentálódik, hiszen mindannyian másképp használjuk a készülékünket, mindenkinél egyedi minta alakul majd ki.”

„A mostani rendezvényre 25 ígéretes megoldást gyűjtöttünk össze, ennek közel fele mobilhoz, vagy mobilalkalmazáshoz köthető” – tette hozzá Lemák Gábor, a Mobilitás és Multimédia Klaszter igazgatója. „A fejlesztők felismerték, hogy hazánkban szűk az Androidon, iPhone-on keresztül elérhető réteg, ezért jobban járnak, ha a globális alkalmazáspiacokra fejlesztenek. A nyugat-európai, vagy amerikai vásárlókat ezen a téren sokkal egyszerűbb elérni, megfogni, mi magyarok ugyanis sok esetben még mindig csak telefonálásra használjuk az okostelefonokat.”

Cikkünk holnap megjelenő második részében bemutatjuk az Innovációs TechShow 2.0 néhány résztvevőjét, a zsebrevágható idegenvezetőtől a távvezérlésű magyar robotokig.

Hirdetés