A Microsoft Surface egy jó ötlet volt, de nem lett belőle semmi, azonban a redmondi cég tarsolyában mindig lapul...
A Microsoft Surface egy jó ötlet volt, de nem lett belőle semmi, azonban a redmondi cég tarsolyában mindig lapul valami elképesztő ötlet. Van itt interaktív számítógépes fal, vagy a gép segítségével történő rajzolást forradalmasító (?) Project Gustav.
És itt van a legújabb őrület is, a Project Natal kódnéven indult, majd „Kinect” néven kereskedelmi forgalomba került Kinect mozgásérzékelős ketyere; amivel a Wii egyeduralmát szeretné megtörni a cég, legalábbis az „ugrabugrálok a nappaliban” típusú konzoljátékok piacán.
A Kinectet sok vád éri, hogy tulajdonképpen nem más, mint egy EyeToy lopás, alaposabban megvizsgálva, sőt kipróbálva a Microsoft ketyeréjét azonban kiderül, hogy a Kinect azért jóval több (és modernebb) spirituális elődjénél.
Ha valaki még nem hallott volna a Kinectről, ezen a címen láthat rengeteg bemutatót és látványos reklámfilmet. A dolog lényege röviden: pár mozgásérzékelős kamera rögzíti a játékos minden mozdulatát (sőt a hangját is), így az XBOX-ot és a játékokat saját testünk mozgásával irányítjuk, mindenféle kontroller és egyéb eszköz nélkül. Ha van elég hely a nappaliban…
A Kinect tehát jópofa, és idővel majd az is kiderül, hogy sikeres lesz-e… Jóval érdekesebb azonban az úgynevezett „Open Kinect” kezdeményezés, amelyet az Adafruit indított útjára. Ők először 1000, azután 2000, végül már 3000 dollárt ígértek azoknak, akik sikeresen törik fel a Kinect kódját. A hardver ugyanis nem egy nagy varázslat (tulajdonképpen csak webkamerákra van szükség), az igazán érdekes dolog a kamerák mozgás-követési algoritmusa. Az Open Kinect célja nem más, mint hogy mindenki számára, minden platformon elérhetővé tegye a technológiát, nemcsak játékok vezérléséhez, hanem egyéb hasznos és érdekes megoldásokhoz is (pl. rajzolás/tervezés, felhasználói szoftverek vezérlése stb.)
A Microsoft nem örül, sokat azonban nem tehetnek, hiszen a dolog valójában nem „feltörés” – nem az XBOX-ban ketyegő Kinect kód visszafejtéséről van szó (az ugyanis tényleg tilos), inkább csak egy pár házi meghajtó-program barkácsolásáról.
A nyertes Hector Martin lett, aki úgy készített egy Linux alapú „Kinect” meghajtó-programot, hogy XBOX-ot előtte még csak nem is látott… A legérdekesebb az egészben, hogy Hector mindezt a Kinect európai bemutatója utáni harmadik órában tette meg, mókásan szólva tehát három óra alatt feltörte a Microsoft csodakütyüjét.
Nemsokára tehát tele leszünk nyílt forráskódú Kinect-meghajtókkal; a lelkes és tehetséges netezőkre vár a feladat, hogy jobbnál-jobb, mozgásérzékelésre épülő alkalmazásokat fejlesszenek. Az első fecskék máris megjelentek, csak tekintsük meg a cikkbe ágyazott videókat, és láthatunk pár érdekes elképzelést.
Személyes kedvencünk Mehmet Akten első próbálkozása, aki egy szintén házilag fabrikált meghajtó segítségével, a „levegőbe” rajzol 3D-s objektumokat, majd el is forgatja azokat. Ha mélyebben érdeklődünk, hogyan is áll a „kinect hack”, akkor ezen a címen http://kinecthacks.net/ percre kész infókat találhatunk.