2010. november. 17. 22:17 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 17. 21:59 Tech

26 ezer kilométert tett meg egy elektromos autó

Alaszkától, az északi sarkkör közeléből egészen a világ legdélibb városáig, az argentínai Tűzföldön található Ushuaiáig hajtottak le egy elektromos autóval.

A csapat a pánamerikai főútvonalat követte a Sziklás-hegységen, Mexikón és Dél-Amerikán át egészen Ushuaiáig, ahová kedden délután érkeztek meg 26 ezer kilométer megtétele után.

A londoni Imperial College mérnökei által kifejlesztett 400 lóerős SRZerót néha öröm volt "megtankolni", mint például július 3-án, a túra kezdetekor az alaszkai Chena Hot Springsben, ahol geotermikus energiából nyert áram állt rendelkezésre - nyilatkozták a csapattagok.

"Az SRZerót szó szerint olyan energiával töltöttük fel, amelyet egyenesen a földből vettünk, abszolút zéró széndioxid-kibocsátással" - írta aznapi blogbejegyzésében Alex Schey, az utazás gépészmérnök szervezője.

A csapat elmondása szerint később mégis a töltőpontok felkutatása jelentette a legnagyobb nehézséget a 14 országon áthaladó 70 napos úton. Ha azonban sikerült találni egyet, az SRZero egy töltéssel hat órán át is képes volt haladni több mint 400 kilométert megtéve, többek között annak köszönhetően, hogy fékezéskor eltárolta a felszabaduló energiát.

A kocsi nagy teljesítményének köszönhetően hét másodperc alatt gyorsul 96 kilométer/órára, végsebessége pedig eléri a 200 kilométer/órát.

Andy Hadland, a csapat szóvivője elmondta, remélik, hogy a sikeres kísérlet megváltoztatja majd az elektromos autókról kialakult nézeteket, és sok fiatalembert arra ösztönöz, hogy mérnöknek tanuljon, és valósítsa meg saját projektjét.

hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?