Az emelést Donald Trump várja el. A kormányfő azt mondta, erről egyelőre nem beszélt a megválasztott amerikai elnökkel.
Donald Trump azt várja el a NATO-tagországoktól, hogy emeljék a GDP-jük 5 százalékára a védelmi kiadásaikat. Ezt a megválasztott elnök munkatársai közölték európai tisztviselőkkel a Financial Times értesülései szerint.
A lap úgy tudja, hogy Trump, akit január 20-án iktatnak be, azt tervezi, hogy továbbra is ellátja majd katonai segélycsomagokkal Ukrajnát egészen addig, amíg békét nem kötnek a háborúzó felek.
A megválasztott elnök a kampány során még arról beszélt, hogy a hivatalba lépése után azonnal megvonja a segítséget és azonnali béketárgyalásokra kényszeríti Kijevet, és a NATO-szövetségeseket is támogatás nélkül hagyja, amennyiben nem fordítanak elegendő forrást védelmi célokra.
Az FT értesülései szerint Trump az 5 helyett megelégedne 3,5 százalékkal is abban az esetben, ha a NATO európai tagállamai közös katonai projekteket indítanak és jelentős, általános fegyverkezésbe kezdenek. Ez azonban még mindig magasabb, mint a jelenlegi 2 százalékos cél, amelyet a 32 tag közül 23 teljesít.
A kérdés szóba került Orbán Viktor szombati nemzetközi sajtótájékoztatóján is, ahol az AP riportere kérdezte meg tőle, mi a véleménye Trump igényéről. A miniszterelnök azt válaszolta: a magyar már csak emiatt is a leszerelésben érdekelt, békés nép, az lenne a jó, ha a GDP 2 százalékát sem kellene befizetnünk, mert bár vért izzadtunk, eddig kipréseltük magunkból.
A világ azonban nem ebbe az irányba megy, s ha a jelenlegi arányt fel kell emelni,
az tüdőn lövi a magyar gazdaságot, megfektet minket, akkor az egy fél hadigazdálkodás.
Orbán azt is mondta, hogy bár Trumppal a megválasztása óta többször beszéltek, ez nem került szóba. Az emelésről szólva hozzátette: az óvatos duhajok táborába fog tartozni, vagyis ha emelni kell, akkor csak fokozatosan, átláthatóan.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.