2010. november. 17. 05:09 techline.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 16. 17:32 Tech

Szuperkomputerek – Kína hivatalosan is átvette a vezetést, USA a második

Bár a pletykák már októberben felröppentek a kínai szuperszámítógépről, hivatalossá csak tegnap vált a dolog.

 Bár a pletykák már októberben felröppentek a kínai szuperszámítógépről, hivatalossá csak tegnap vált a dolog. A kínai kormány ugyanis megerősítette, hogy a pletykák igazak: valóban kifejlesztették a világ legjobb szupergépét, letaszítva vele a trónról az amerikai szupercsodát.

A szupergép a Tianhe-1A névre hallgat, szülővárosa Tianjin után. A vesztes, azaz a Jaguár sem volt piskóta, azon kevés gépek egyike volt (nem sok ilyen van a világon), ami petaflop/másodperc sebességű számolásra képes. A „flops” nem más, mint a FLoating point Operations Per Second (’lebegőpontos műveletek másodpercenként’), a petaflop pedig tíz a tizenötödiken flop minden másodpercben.

A Jaguár a második helyre esett vissza...

A Jaguár 1,75 petaflop/s teljesítményű volt, és uralta is a világlistát – most azonban a Tianhe alaposan rávert, a kínaiak masinája ugyanis 2,67 petaflop/s sebességű. Ez az eltérés ekkora számok esetében hihetetlenül nagy. Érdekesség, hogy a világranglista harmadik helyezettje is egy kínai szupergép, 1,27 petaflop/s teljesítménnyel.

De térjünk vissza a világelsőhöz: mit tud a Tianhe-1A?  Nos, található benne 14 336 darab Xeon X5670 processzor, és 7168 darab Nvidia Tesla M2050  videokártya. A memóriája 262 terabájtos, a merevlemeze pedig 2 petabájt, ez pár ezer darab terabájtos „vinyónak” felel meg. 

Tianhe - pár évig most ő lesz a listavezető

Ha a gép teljesítményét sok-sok asztali PC összekapcsolásával akarnánk elérni, akkor kb. huszonötezer kétmagos gépet (ez megtöltene egy kétemeletes házat, pincétől a padlásig) kellene összekapcsolnunk és szinkronizálnunk. És még akkor sem győznénk le a kínai csodamasinát.

A kínaiak a gépet állítólag tudományos célra használják – de őket ismerve szinte biztos, hogy a katonai jellegű számításokban sem lesz hiány.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.