Korábban a legismertebb név talán a VirusBarrier volt Macen, de példának okáért a Symantec is évek óta jelen van...
Korábban a legismertebb név talán a VirusBarrier volt Macen, de példának okáért a Symantec is évek óta jelen van Norton szoftverével a platformon, és bizonyára sokan ismerik az iAntivirust is, amelyből van ingyen használható verzió is, amely a többiekkel ellentétben a windowsos vírusokkal nem törődik, kifejezetten a Macen fellelhető néhány trójait és egyéb kártevőt figyeli. Talán a McAfee sem ismeretlen név, nekik is van OS X-re szánt védelmük.
Az antivírusokat és védelmi szoftvereket készítő cégek szerint, mivel az utóbbi években az OS X népszerűsége igencsak megnőtt, valószínűleg a vírusok, trójai programok és egyéb digitális kártevők is gyorsuló iramban fognak majd megjelenni a platformra, amely eddig szerencsére nem igazán bővelkedett hasonlókban. Azt egyelőre nem tudni, mennyire lesz igazuk, de trójaiból akadt az utóbbi időben pár darab OS X-re is, s bár lehet azzal védekezni, hogy ezek futtatásához konkrétan a felhasználó engedélye (és figyelmetlensége) szükséges, lássuk be, a felhasználók többsége nem kifejezetten biztonsági játékos Macen sem.
Szóval, ha nem bízunk magunkban, hamarosan irgalmatlan méretű választék áll majd rendelkezésre maces antivírusokból, jönnek tömegével a védelmi szoftverek, csak tudjunk választani.
Aki például használja a Parallels 6 virtualizációs szoftvert, az alapból kap egy 90 napos próbaverziót a Kaspersky windowsos és OS X-es antivírusából is, így három hónapja van eldönteni, hogy megéri-e e a védelem az esetleg az anyagi befektetést.
Ingyenes megoldások
Aki egyelőre nem kíván pénzt adni antivírus alkalmazásokért OS X-re, de azért jól eső érzéssel töltené el, ha tehetne valamit a védelem érdekében, annak ott van például a ClamXav vagy a már említett iAntivírus, amely szintén az OS X-es kártevők ellen küzd.
Sőt a minap vált nyilvánosan elérhetővé a Sophos antivírusa is (hát, ő sem ma kezdte a platformon, csak eddig fizetős volt). A Sophos Anti-Virus for Mac Home Edition teljesen ingyen véd minket ezentúl a digitális kártevőktől, és teszi mindezt teljes csendben, a háttérben.
Aki pedig csak a böngészésnek szeretne teljes biztonságban hódolni, annak ott van az AVG LinkScanner OS X-es változata, amely azonnal mutatja, hogy mondjuk a Google által összeválogatott találati linkek közül melyek azok, amelyek esetleg rosszindulatú, preparált oldalakra mutatnak.
Szóval van ingyenes megoldás rengeteg, és a kereskedelmi kínálat csak bővülni fog (van már ugyebár NOD is, és van Avast is a Macre). A legtöbb ilyen program persze nemcsak a maces kártevőket figyeli, hanem azt is, hogy levelezésünk során például ne küldözgessünk tovább esetleg észrevétlenül megbújó windowsos vagy éppen linuxos (jah, ilyen is akad) bajforrásokat se.
S hogy mit a hoz a holnap? Nos, ez kiderül majd. Addig egy gyors szavazásra invitáljuk olvasóinkat arról, kell-e mostantól rettegnie a maces felhasználóknak is a vírusok, trójaiak, férgek, rootkitek és egyéb „szépségek” támadásától.