Nem is olyan régen nyúztuk meg az i7-es processzorral szerelt MacBook Pro változatot, amely szinte minden feladatra...
Nem is olyan régen nyúztuk meg az i7-es processzorral szerelt MacBook Pro változatot, amely szinte minden feladatra befogható volt, a játéktól kezdve egészen a videovágásig. A kis 13”-os változat azért nem sikerült ilyen „erőgépre”, lévén csak egy Core 2 Duo processzort és nagyobb társánál egy fokkal gyengébb videovezérlőt (NVIDIA 320M 256 MB) kapott.
Ennek ellenére a játékok közül a World of Warcraft és a Portal például vígan futottak rajta teljes pompájukban, és mivel 4 GB-nyi RAM memória lapul benne, az se nagyon zavarja, ha több alkalmazást futtatunk egyszerre. Aki kellően „multitasknak” érzi magát, könnyen váltogathat kedvenc alkalmazásai között.
Multimédiázásra (HD videók lejátszása, zenehallgatás), fotóretusálásra (az Aperture 3 például nagyon kellemesen fut rajta), internetezésre és főként arra, hogy mindezeket zökkenőmentesen, bárhol csinálhassuk, ez a kis gép több mint elég.
Ha nagyon kell, akár pro alkalmazásokat (például Final Cut) is felkönyöröghetünk rá, de azért nem erre a feladatra van kitalálva. Az iLife csomag iMovie szoftverével viszont vígan vagdoshatjuk rajta a családi videókat is.
Az egészben a legjobb, hogy a legáltalánosabb tennivalóinkat akár tíz órán keresztül intézhetjük vele anélkül, hogy ehhez szabad konnektort kellene keresnünk a környéken.
Ha tehát reggel magunkkal visszük, pár óráig szöveget szerkesztünk, internetezünk, táblázatokat babrálunk, képeket mutogatunk ügyfeleknek, retusálunk kicsit a Photoshopban, akkor este a kis gép még mindig nem fenyeget minket azzal, hogy ha azonnal nem csatlakoztatjuk áramforráshoz, akkor nem áll szóba velünk. Nagyjából egy napot tisztességesen kibír egy töltéssel, általános használat mellett.
Persze ha filmeket nézünk, és folyamatosan szól háttérben a zene, vagy nekiállunk játszani, akkor ez az aksi is gyorsabban lemerül, de az Apple ezúttal dicséretesen magasra tette a mércét az akkuidőt illetően. Kevés vetélytárs bírja ilyen jól, egy töltéssel.
A gépben amúgy a már megszokottakat találjuk: két USB 2.0-s port, egy MiniDisplay csatoló, egy FireWire 800 port, Ethernet-csatlakozási lehetőség, SD kártyaolvasó és persze hang ki- és bemenetek. Van benne gyors wifi (802.11n) és Bluetooth is, és természetesen előtelepített OS X Snow Leopard opercáiós rendszerrel és az Apple iLife programcsomagjával kapjuk, vagyis az első bekapcsolás után 1 perccel (miután kitöltöttük az alap információkat), már tökéletesen használható a gép.
Az Apple MacBook Pro szériája sajnos nem éppen az olcsó kategória. Míg a korábban tesztelt 15”-os változatnál egyértelmű, hogy munkagépként gyorsan behozza meglehetősen horribilis árát, ráadásul minimum három évig vígan kiszolgál minket szinte bármilyen területen, addig a 13”-os változat elsősorban a hordozhatóságra, illetve a hosszú üzemidőre lehet büszke. A hordozhatóságnál – a méreten felül – érdemes figyelembe venni az unibody alumínium háznak köszönhető strapabírást is. Méreteihez képest a maga nemében egy erőgép, de persze vannak olyan munkák, amelyekre éppen a méretei teszik alkalmatlanná, így közel sem biztos, hogy a kicsivel erősebb processzor és a 100 GB plusz tárhely miatt érdemes belőle az erősebb változatba beruházni kb. 460 ezer forintot. Felhasználási lehetőségeit tekintve az olcsóbb verzió (így is 360 ezer forint) jobban megéri az árát. Csalódni egyébként nem fogunk benne, igazi mobil társ lehet, amely csendes, megbízható és zökkenőmentesen teszi a dolgát.