Másfél éves használat után kezdett nagyon szűkössé válni az...
Másfél éves használat után kezdett nagyon szűkössé válni az eredeti, 80 Gbájtos merevlemez, így alapos internetes kutatás után rászántam magam, hogy kicserélem egy nagyobbra. Persze alapvető szempont volt, hogy a bővítés után minden ugyanúgy működjön, mint korábban, ne kelljen minden alkalmazást újra telepíteni, és persze a beállítások is változatlanok maradjanak.
A bővítés két fő lépésből állt: egy „szoftveresből”, ami a régi lemezről egy pontos másolatot készített, majd egy „hardveresből”, amikor a MacBook szétszerelése után kicseréltem a lemezeket. A hazai Macintosh fórumok hozzászólásaiból kiderült, hogy egy Western Digital Scorpio Blue 320 Gbájtos notebook winchester ideális választás lesz. Igaz, hogy ez csak 5400-as fordulattal pörög, de így legalább nem lesz se zajosabb, se melegebb a notebook. Egy USB-SATA átalakítóra volt még szükség, hogy a notebookhoz lehessen csatlakoztatni az új lemezt, és egy programra, hogy pontos másolat készüljön a MacBookban lévő lemezről.
A másoláshoz az ingyenes Carbon Copy Cloner programot használtam, aminél csak ki kellett jelölni a forrás- és a céllemezeket, és azt, hogy teljes másolat készüljön.
A Clone gomb megnyomása után egy hosszabb ebédszünetet is lehetett tartani, mert a MacBookban lévő lemez 80 Gbájtnyi adatának átmásolásához csaknem két órára volt szükség. Ezután következett a klónozott lemez beépítése. A gép kikapcsolása után először egy pénzérmével az akkumulátor lezárását kellett megszüntetni és ki kell venni azt. Így már hozzá lehetett férni a memóriákat és a merevlemezt takaró, L alakú fémlaphoz. Ezt három csavar rögzíti. A csavarokat nem lehet teljesen kicsavarni, így nem kell attól félni, hogy kiesnek.
A fémlap kiemelése után láthatóvá válik az a kis fehér, műanyag fül, amivel ki lehet húzni a helyéről a merevlemezt. A lemezről még le kell szerelni egy fém borítást, amit négy csavar rögzít. Itt már vigyázni kell, mert ezeket teljesen ki lehet (és kell) csavarni.
Mindezeket a műveletek most fordított sorrendben is el kell végezni, hogy a helyére kerülhessen az új, nagy kapacitású lemez. Rá kell szerelni a fém borítást, vissza kell tolni a helyére, vissza kell csavarozni az L alakú takarólapot, végül pedig vissza kell tenni az akkumulátort és rögzíteni kell azt.
Ezzel elérkeztünk a merevlemez-bővítés legizgalmasabb részéhez: ujjainkat keresztbe téve bekapcsoltam a gépet. Rövid bootolás után megjelent a megszokott asztal, minden a helyén volt, minden pontosan ugyanúgy működött, mint amikor még az eredeti lemez volt a MacBookban. A Sytem Profiler segítségével még meggyőződtem arról, hogy tökéletesen sikerült a bővítés. A rengeteg szabad helyen kívül további haszna is volt a cserének. A nagyobb kapacitás nagyobb adatsűrűséget is jelent, így érezhetően többszörösére gyorsultak azok az alkalmazások, amelyek sokat használják a merevlemezt, például a tömörítő/kicsomagoló programok.