2010. szeptember. 03. 12:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 03. 12:22 Tech

Tagadja egy ókori város létezését a török miniszter

A török környezetvédelmi miniszter furcsa kijelentést tett: szerinte nem is létezik az ókori város, Allianoi, amelynek feltárása a régészek szerint viszont páratlan kincseket hozott napvilágra - írja a török lap, a Hürriyet angol nyelvű kiadása, a Daily News.

Heves vita folyik Törökországban egy ókori városról, amelyet még csak 20 százalékban tártak fel a régészek, de máris rekord számú leleletet produkált az orvostudomány történetének kutatói számára. Allianoi lelőhelyről van szó az egykori görög Szmira, a mai török Izmir nagyváros közelében. A török környezetvédelmi miniszter, Veysel Eroglu szerint azonban mindössze termálvíizes forrásról van szó, nem ókori városról - márpedig forrásból sok van szerinte a hazájában.

A török miniszter persze nem véletlenül nyilatkozott így: a hatóságok előbb homokkal fednék be Allianoit, amely éppen egy újonnan tervezett gátépítés útjában áll - jegyzi meg a Hürriyet az eset kapcsán. A régészek máris felháborodtak a terven, amely a kulturális és turisztikai minisztérium által finanszírozott ásatásaikat szakítaná félbe. Egyelőre csak a lelőhely ötödét vizsgálták át az archeológusok, és máris találtak egy Aszklépiosz-szobrot, 11 ezer pénzérmét, 400 fémtárgyat, 400 csontból faragott emléket, nyolcszáz kerámiát, és körülbelül 400 üvegedényt. Mindezek után Ahmet Yaras régészprofesszor, Allianoi feltárásának vezetője ezt mondta a miniszterről: "Veysel Eroglu nem régész. Amit mond, nevetséges."

A minisztert cáfolja egy másik minisztérium, a kulturális és idegenforgalmi tárca honlapja is, amely Allianoit ókori egészségügyi központként írja le. Allianoiban összesen 400 sebészeti eszközt találtak, amely az ókori lelőhelyek közül páratlanná teszi a helyszínt - állítja ráadásul Yaras professzor, aki szerint kórház működött itt egykor.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.