2010. augusztus. 31. 16:50 Szegő Iván Miklós Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 31. 21:15 Tech

Száz éve született Teréz anya

1910. augusztus 26-án Üsküb (Üszküb) törökországi városban megszületik Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, akit az egész világ Teréz anyaként ismer. Üszküb egyébként ma Szkopje néven Macedónia fővárosa, de Teréz anya egy albán családban jön világra, és római-katolikus nevelésben részesül.

Eredeti neve, Anjezë egyébként az Ágnes változata, maga is Tisztát jelent - írja róla a német Zeit magazin online kiadása. A Wikipedia magyar oldala szerint Teréz anya aromun, illetve albán családból származott. Az aromun a román nyelv ősi változatát beszélő, Macedóniában és a Balkán déli részén elterjedt népcsoport. (Hogy a családban milyen nyelven beszéltek egyébként, nem derül ki a forrásokból, annyit tudni, hogy a mai Koszovó területéről. Prizrenből származik a Bojaxhiu/Boiagi família.) Teréz anya eredeti nevének is számos változata van: Agnes Gonxha Bojaxhiu, illetve Agnesa/Antigona Gongea Boiagi - aromun nyelven. A név egyébként bimbót jelent - a német Wikipedia szerint.

Teréz anyát egyébként a Vatikán honlapja nagyjából így idézi: "Vér szerint albán vagyok, állampolgárságom indiai." A hite katolikus, hivatása szerint a világhoz kötődik, de a szíve Jézus Szívéhez tartozik. Kiskorában Anjezë-nek már az anyukája is misszionáriusokról olvas fel történeteket, és 12 éves korában ezek után a lány el is határozza, a vallásnak szenteli az életét. 18 éves korában elhagyja családját, és belép a loretói nővérek rendjébe, vagyis az angolkisasszonyokhoz. Tehát egy olyan női rendhez csatlakozik, amelyet a jezsuiták mintájára alapítottak.

1929-ban Indiába megy, és noviciátusát Darjeelingben tölti, a Himalája lábánál. (E városban halt meg csaknem 90 évvel Körösi Csoma Sándor, a híres magyar Kelet-kutató.) 1931-ben leteszi fogadalmat, és felveszi a Teréz nevet a rendben, Lisieux-i Szent Teréz nyomán - ő a misszionáriusok védőszentje - írja a Die Zeit. 1937-től élethossziglani rendtaggá lép elő Teréz nővér, és egyben a St. Mary’s High School tanítónője lesz Kalkuttában. (Calcutta angolosan, illetve ma már hivatalosan Kolkatának hívják Nyugat-Bengália székhelyét.) Egy súlyos éhínség nyomán a muzulmánok és a hinduk között 1946 augusztusában zavargások törnek ki. A város káoszba fullad, és ekkoriban, pontosabban pár nap  múlva, szeptember 10-én, a Darjeeling felé vezető úton Teréz anyát utoléri "Isten parancsa", és elhatározza: elhagyja a rendet, és életét a szegényeknek rendeli. Teréz ekkor felveszi az indiai állampolgárságot, beleveti magát Kalkutta szegénynegyedeibe. Kezdetben nincs pénze, de hamarosan adományokat gyűjt, és segítőket toboroz maga köré. A Vatikán engedélyével saját közösséget alapít 1950-ben, akkor még mindössze 13 emberrel. Feladata, hivatása - saját bevallása szerint - "az éhezőkkel, a meztelenekkel, a hajléktalanokkal, a nyomorékokkal, a vakokkal és a leprásokkal" való törődés. 1952-ben megnyitja saját intézményét egy elhagyott hindu templomban, ahol egy kórházat alapít - ezt a Die Zeit részben halottasháznak minősíti.

"Szebb halált az embereknek, akik úgy éltek, mint az állatok, és ami azt jelenti nekik, hogy úgy halhatnak meg, mint az angyalok" - mondta minderről Teréz anya. Később egy gyermekotthont és egy lepratelepet is alapít, majd iskolák következtek, amelyek a szegényeket, egyedülálló anyákat oktatnak, segítenek. Teréz anya intézményeiben ma 4500 nővér dolgozik a Die Zeit szerint.

Teréz anya 1997-ben halt meg, előtte megkapta 1972-ben a Nehru-díjat, 1979-ben a béke Nobel-díjat és 1975-ben az Albert Schweitzer-díjat. 2003-ban boldoggá avatta a Vatikán.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.