2010. augusztus. 18. 14:21 MTI Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 18. 14:23 Tech

Hétezer éves evezőt tártak fel Dél-Koreában

Újkőkori evezőt tártak fel dél-koreai régészek egy mocsaras vidéken Szöultól 240 kilométerre délkeletre - a lelet igen jó állapotban vészelte át az elmúlt hétezer év viszontagságait.

"Igen ritka lelet, és nem csupán Dél-Koreában, hanem az egész világon" - hangsúlyozta Jun On Sik, a Gimhae-i Nemzeti Múzeum régésze. Hozzátette: az evezőt össze kell vetni kínai leletekkel annak megállapítására, hogy mely a legrégebbi, vízi közlekedéssel kapcsolatos műtárgy. A legrégebbi csónakok egyikét 2005-ben Kínában, Csöcsiang (Zhejiang) tartományban fedezték fel; korát 8000 évesre becsülik a szakemberek.

Jun On Sik közlése szerint az evező azon a területen került elő, ahol 2004-ben két ősi kenu töredékét fedezték fel. A nyolcezer éves vízi alkalmatosságok eredeti hossza elérhette a 4 métert. "A kenuk, ahogy az evezőlapát, fenyőfából készült" - jegyezte meg a szakember.

A 1,81 méter hosszú evező teljes épségben maradt fenn, és Jun On Sik magyarázata szerint ez annak köszönhető, hogy a mocsaras talaj légmentesen körbevette, megelőzve ezáltal a fa elkorhadását. Az eljárás, amellyel a kenuk és az evező készültek, a régész szerint arra utal, hogy a neolitikumban létezett egyfajta cserekereskedelem Japán és a Koreai-félsziget lakossága között. Egy hasonló evezőlapátot tártak fel ugyanis japán régészek 1999-ben. 

"E leleteknek köszönhetően megismerhetjük a +Japán+ és +Korea+ közötti korabeli kereskedelmet, a hajózási technikákat, ahogy a lakosság életmódját is" - emelte ki Jun On Sik.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.