Nos, számtalan megoldás kínálkozik az interneten a hordozható (portable) szoftverek letöltésére, s ami a legjobb az...
Nos, számtalan megoldás kínálkozik az interneten a hordozható (portable) szoftverek letöltésére, s ami a legjobb az egészben, hogy ezek többsége teljesen ingyenes.
Az USB-s memóriamodulra másolt alkalmazásokhoz érdemes bevetni valamilyen hordozható Start-menüt is, amelynek segítségével kényelmesen és azonnal érhetjük el a programokat, illetve a memóriakulcsra másolt dokumentumokat, képeket, egyéb adatokat.
Első lépésben azt kell eldöntenünk, hogy egy teljes, előre összeválogatott csomagra van-e szükségünk, vagy inkább mi magunk szeretnénk összeállítani a készletet, s ellátni egy nekünk megfelelő kis menüvel.
Teljes csomagok
A legegyszerűbb módszer természetesen az, ha egy teljes portable csomagot töltünk le, tokkal, vonóval. Ilyen például a PortableApps, amely talán a legnépszerűbb összeállításnak mondható. Letöltéskor három méret közül választhatunk, attól függően, hogy mekkora pendrájvunk van. Mindegyik csomag tartalmaz egy remek kis Start-menüt és dokumentumkezelőt, illetve a válaszott változattól függően egy halom hordozható programot.
Hasonlóan jóminőségű válogatás a LiberKey, amely több mint 300 remek portable szoftvert foglal magába. Az ehhez kapott Start-alkalmazás ugyan nem olyan látványos, viszont kategóriákra osztott fa-struktúrában mutatja a szoftvereket, így pillanatok alatt megtaláljuk, amit keresünk. Ráadásul tovább alkalmazásokat is egy kattintással telepíthetünk a csomagba, a szinkronizációs lehetőségnek köszönhetően.
Szintén összeállított csomag a winPenPack, amelynél nem elsősorban a méret, hanem a témakörök alapján választhatunk csomagot. Van diákoknak készült válogatás, játékcsomag, webes alkalmazások gyűjteménye stb.
A menüje hasonló a LiberKey-éhez.
Végül van még a Lupo PenSuite, amely szintén több száz remek alkalmazást tartalmaz, látványos, testre szabható Start-menüvel.
Mind a négy csomagnál közös tulajdonság, hogy ha kell, tudunk még letölteni hozzájuk az adott oldalról további alkalmazásokat is, így ha csak a belépő szintű változatokat töltjük le, utána egyenként is összeszedhetjük még a számunkra fontos portable programokat, s néhány kattintással telepíthetjük azokat a pandrájvra, illetve annak Start-menüjébe.
Saját Start-menük a pendrájvra
Bár a fenti négy csomagnál is van lehetőség utólagos válogatásra, akár azt is megtehetjük, hogy teljesen nulláról építjük fel USB-s memóriamodulunk szoftveres tartalmát.
Ehhez számtalan egyedi, hordozható Start-menüt találunk, s akadnak webes gyűjtemények is szép számmal, amelyekről letölthetünk hordozható alkalmazásokat.
A menük közül az egyik legjobb a CodySafe, amelyből több változat van, egy ingyenes, és - jelenleg - három fizetős. Az egyes változatok tudásának összehasonlítását itt találjuk, de a lényeg, hogy a legtöbb felhasználónak az ingyenes változat is bőségesen elegendő (fizetni leginkább a beépített titkosításért lenne érdemes). Az ingyenes verzió is tartalmazza a Drive Doctor és ViruSense opciókat, amelyekkel automatizálhatjuk az esetleges hibák kivizsgálását. A programhoz van magyar menü és letölthetünk hozzá különféle grafikus témákat is.
Az alkalmazások összegyűjtésében is segít, hiszen egy kattintással a készítők honlapján teremhetünk, ahol méretes gyűjteményt találunk letölthető portable programokból.
Szintén jól használható hordozható menü a Geek Menu, amely valójában a PortableApps menüjének egy átirata, viszont annyiban mindenképpen többet nyújt, hogy összedolgozik a TrueCrypt titkosító szoftverrel, így a titkosított köteteken is dolgozhatunk vele.
Teljesen saját válogatás
Saját menüinkhez persze máshonnan is válogathatunk össze portable alkalmazásokat. Így például nagyszerű kincsesbánya a http://www.pendriveapps.com/ oldal, ahol kategóriákra osztva találjuk meg a legjobb ingyenes hordozható szoftvereket, de a www.portablefreeware.com oldalon is találunk érdekességeket.
És persze begyűjthetünk portable változatokat a különféle szoftverek fejlesztőinek saját oldaláról is, hiszen ha egy programból eleve készül ilyen változat, akkor azt azért nem szokták eltitkolni (mi is mindig jelezük a tesztekben, ha tudunk ilyenről).
Mindent egybevetve nem nagy ördöngösség összeállítani egy saját válogatást sem, amelyet azután a nekünk tetsző kis menüvel ellátva már kényelmesen tudunk használni, bárhol kerüljünk is Windowsos gép elé (vannak persze funkciók, amelyekhez admin jogosultság szükséges). Így fontos dokumentumaink, képeink, adataink mellett kedvenc - hordozható - alkalmazásaink is állandóan velünk lehetnek, használatra készen.