Tech MTI 2010. június. 04. 13:24

Útlevelek hamisításvédelmében segíthet a pillangó

A biológusok és a fizikusok már régóta szerették volna utánozni az állatokra jellemző színváltásokat - egy brit kutatócsapatnak most sikerült is.

A Papilio blumei különösen szép, kizárólag Indonéziában honos fecskefarkú lepke: képes megváltoztatni szárnyának a színét, méghozzá a kék és zöld között annak függvényében, hogy éppen rejtőzködnie kell vagy sem.

Mathias Kolle, a Cambridge-i Egyetem fizikusa és kollégái a Papilio blumei szárnyait tanulmányozva felfedezték, hogy mikroszkopikus szerkezete a tojástartó dobozéra hasonlít, benne levegő- és kutikularétegek (a rovarok bőre) váltják egymást. A szárnyak ezért törik meg és szórják a fényt a pillangókra jellemző módon - írták a kutatók a Nature Nanotechnology című szaklapban.

Cambridge-i Egyetem

A kutatók ezt követően nanotechnológiai módszerekkel másolatokat készítettek a szárnyfelületről, amik az eredetivel megegyező módon verték vissza a fényt. "Megfejtettük a természet egyik titkát, és ezt a tudást ismert eljárásokkal ötvöztük, érdekfeszítő felhasználási lehetőségeket alkotva" - közölte Kolle.

A kutató szerint ugyanis az újonnan kialakított szerkezetet be lehetne vetni például a bankjegyek és az útlevelek hamisításvédelmében.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.