2009. szeptember. 08. 10:42 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 08. 10:22 Tech

Rovarok helyettesíthetik a kísérleti egereket

Molylepkék, hernyóik vagy muslicák helyettesíthetik hamarosan egerek millióit a gyógyszertesztelésekben egy ír biológus új eljárásának köszönhetően.

Ha elterjed a módszer, a kísérleti egerek és patkányok akár 80 százalékát kiválthatják a sokkal olcsóbb és rövidebb életciklusú rovarokkal. Ez költségcsökkenést jelentene a gyógyszerek kifejlesztése során, és korábban juthatna egy-egy új szer a páciensekhez.

"Ma rutineljárás, hogy az új gyógyszerek kezdeti tesztjeihez rovarokat használnak, majd egereken folytatják az állatkísérleteket" - mondta el Kevin Kavanagh, az ír állami egyetem biológusa, aki kutatási eredményeit az Általános Mikrobiológiai Társaság edinburghi találkozóján ismertette.

"Ez az eljárás sokkal olcsóbb és gyorsabb is, mert a rovarkísérletek eredményei 48 óra alatt elkészülnek, míg az egértesztek általában négytől hat hétig tartanak" - tette hozzá Kavanagh. A kísérleti egerek elhelyezése, táplálása, gondozása 1-2 nagyságrenddel többe kerül, mint a laboratóriumi rovarok tartása.

A biológus munkatársaival úgy találta, hogy mikróbafertőzésnél az emlősök immunrendszerének részét képező neutrofil elnevezésű fehérvérsejtek hasonlóan reagálnak, mint a rovarokban a hematocitáknak nevezett sejtek. A rovarok és az emlősök sejtjei hasonló szerkezetű vegyületeket termelnek, amelyek a sejtek felszínén elpusztítják a behatoló kórokozókat. Az immunrendszer sejtjei aztán bekebelezik, majd lebontják az elpusztított kórokozót.

Kavanagh emlékeztetett rá, hogy az emlősök veleszületett immunrendszere mintegy 90 százalékos hasonlóságot mutat a rovarokéval, ezért a muslicák, molylepkék és hernyóik alkalmazhatók az új antimikrobiális szerek próbáinál, vagy annak megítélésére, hogy egy kórokozó gomba mennyire virulens.

A biológusnak mintegy 14 ezer kísérleti egérre lett volna szüksége egy brit gyógyszercéggel való közös kutatáshoz, amelyben 700 potenciális hatóanyag-molekulát teszteltek. Ehelyett a próbák jelentős részét rovarokon végezték el, így szűkítették le a használható vegyületek számát 35-re, melyekkel aztán egérkísérletekben vizsgálódtak tovább. A teljes tesztsor így 80 százalékkal kevesebb egeret igényelt, mint a tervezetben szereplő szám.
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.