2010. május. 07. 16:22 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 07. 16:17 Tech

Az izmok rugalmasságát utánozza egy új bioanyag

Mesterséges fehérjékből hoztak létre olyan új, szilárd bioanyagot kanadai kutatók, amely igen pontosan utánozza az izmok rugalmasságát - ismertette a Nature magazinban csütörtökön megjelent eredményt az EurekAlert tudományos portál.

A University of British Columbia kutatói rövidebb, előre megtervezett fehérjékből készítették el a titin nevű óriásmolekula szerkezetét másoló szilárd bioanyagot, amely szövetek kiváltására is alkalmas lehet egykor. A harántcsíkolt izmokat alkotó egyik fehérjét óriási mérete miatt nevezték el titinnek a titán szó alapján. A connectin néven is ismert molekulát 1977-ben sikerült először izolálni, szerkezetét később határozták meg. A titin alapvető szerepet játszik az izmok passzív rugalmasságában.

A gyöngysorra emlékeztető mesterséges titin-változat mérete nagyjából százada a természetes fehérjemolekuláénak. Az eredményül kapott gumiszerű bioanyag az igazi izmokhoz hasonlóan nagy rugalmasságot mutatott kis terhelésnél, ám ellenálló volt nagy feszítésnél. Ez a fehérjetípus feszítőerő hatására kinyúlik, így osztva szét az erőhatást, hogy megelőzze az izomszövetek túlfeszítés miatti károsodását.

A kanadai kutatóknak sikerült lemásolniuk az izomszövet egyik alapvető tulajdonságát. Hongbin Li kutatásvezető elmondta, hogy a mechanikai tulajdonságok, melyeket a bioanyagot alkotó egyes fehérjékbe beterveztek, nagyobb fizikai méretben is hasznos mechanikai tulajdonsághoz vezetnek. Reményeik szerint további molekulák tervezésével újabb izomtulajdonságokat reprodukálhatnak.

 

 

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.