Tech MTI 2010. április. 15. 11:20

Átadták Egyiptomnak Ehnaton fáraó lábujját

Egy svájci tudós szerdán átadta Egyiptomnak Ehnaton fáraónak, a legendás Tutanhamon apjának lábujját - közölte az egyiptomi Legfelsőbb Régészeti Tanács (SCA).

A fáraó maradványainak 1907-ben történt vizsgálatakor eltulajdonított lábujjat a régészeti kincsek visszaszolgáltatásának megkönnyítéséről szóló egyiptomi-svájci megállapodás aláírási ceremóniáján adták át az SCA-nak. "Egyiptomba történt visszatérése után a lábujjat a kairói Egyiptomi Múzeumban állítjuk ki" - írta az SCA közleményében, hozzátéve, hogy a lábujj valóban Ehnaton fáraónak a Királyok Völgyében talált múmiájából származik.

Az időszámítás előtt több mint 1300 évvel élt Ehnatont, a 18. dinasztia uralkodóját hivatalosan februárban azonosították DNS-vizsgálatok segítségével mint a 19 éves korában elhunyt "gyermekfáraó", Tutanhamon apját, akinek a sírjában talált gazdag leletet Kairóban állították ki.

Tutanhamon arany maszkja

A kairói svájci nagykövetség közölte, hogy a "minden valószínűség szerint" Ehnaton maradványához tartozó lábujjat Frank Rühli, a zürichi egyetem múmiaszakértője adta át Závi Havvásznak, az SCA vezetőjének.

"Egy tudós magánkezdeményezéséről van szó, aki saját személyes kapcsolatai révén szerezte vissza a lábujjat egy másik európai országból" - mondta el egy diplomata, aki nem nevezte meg az érintett országot. 2002 óta Svájc a 16. ország, amellyel Egyiptommal megállapodást között a törvénytelenül eltulajdonított régiségek visszaadásáról.

A svájci követség rámutatott: a megállapodás nem visszamenőleges hatású, és az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális szervezetének, az UNESCO-nak a régiségek védelméről szóló, 1970. évi egyezményén alapszik. Egyiptom, amely nemzeti ügynek tartja a világba szétszóródott régiségei visszaszerzését, nemzetközi konferenciát is szervezett a témáról.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.