Tech techline.hu 2010. április. 03. 05:30

Norton 360: így véd minket a negyedik!

Úgy tűnik, a Symantecnek mára sikerült teljesen levetkőzni a pár éven keresztül jellemző monstrumgyártást, és az...

Úgy tűnik, a Symantecnek mára sikerült teljesen levetkőzni a pár éven keresztül jellemző monstrumgyártást, és az utóbbi pár évben a Norton Internet Security és az otthoni felhasználóknak szánt Norton 360 is visszafogott erőforrás-szükséglet mellett képes elvégezni a feladatait. Márpedig feladatból a Norton 360 elég sokat vállal magára, miközben próbál a nevének megfelelően teljes körű védelmet nyújtani.
Az új változat felépítését tekintve nem nagyon változott. A főképernyőn egy kicsit megújult, modernizált grafika kíséretében ugyanazt a négykategóriás felosztást kapjuk, mint eddig.
A Számítógép biztonsága részben láthatjuk a vírusokkal, kártevőkkel, képprogramokkal kapcsolatos beállítások, illetve a tűzfalra, böngészővédelemre, e-mail-védelemre vonatkozó beállítások állapotát is. Ha minden mellett az Ok és Bekapcsolva feliratokat látjuk, akkor szinte teljes biztonságban tudhatjuk magunkat internetezés közben.

A szokásos felosztás, új grafikával

Természetesen a Beállítások részben sok beállítást testre is szabhatunk, de ezeket csak haladó felhasználóknak érdemes „piszkálnia”. Bár nem kapunk annyi opciót, mint mondjuk a Norton Internet Securityben, azért a lényeges dolgok felett hatalmat gyakorolhatunk bármikor.
A Norton Insight használatával gyorsíthatjuk az állandó vírusvédelmet is, mert a program ilyenkor egy gyors vizsgálat után kizárja a későbbi ellenőrzésekből a megbízható fájlokat.
Érdekesség, hogy a Norton 360 nemcsak a heurisztikus keresésre hagyatkozik, hanem amolyan „közösségi alapon”, folyamatos online visszajelzések alapján is osztályozza a programokat, így gyorsabban képes beazonosítani az esetleges rosszindulatú alkalmazásokat.

Aktív a védelem!

A második kategória az Adatvédelem, ide tartozik a jelszavak, kódok, adatok védelme, illetve a böngészés közbeni védelem a preparált weboldalakkal, illetve az adathalászattal szemben.

Biztonsági mentés, távoli eléréssel
A harmadik rész a Biztonsági mentés nevet kapta, és több érdekessége is van. Az egyik, hogy képes időzített biztonsági mentéseket készíteni adatainkról külső meghajtóra, vagy éppen a programhoz járó 4 GB-os online tárhelyre, a másik pedig az, hogy az utóbbira mentett anyagokat akár egy böngésző segítségével a webről vagy egy iPhone-ról is elérhetjük, így gyakorlatilag a biztonsági mentésben szereplő állományokat bárhonnan letölthetjük (persze csak a belépési adatok birtokában). Ettől függetlenül a Norton megoldása azért nem olyan rugalmas online tárhely, mint a korábban nálunk is bemutatott Dropbox, de nem is erre a célra készült. A távoli elérés mindössze egy extra lehetőség, a fő vonulat a fontos adatok távoli szerveren történő őrzése, ami egy természeti katasztrófa, lakástűz vagy lopás esetén lehet hasznos, hiszen legalább ezek az adatok megmaradnak nekünk.

Akár online is menthetünk

Mentéskor vagy az alapértelmezett kategóriákat mentjük (képek, filmek, zenék dokumentumok stb.), vagy kiválaszthatunk tetszőleges mappákat, fájlokat is.
A mobil eléréshez le kell töltenünk mondjuk az iPhone-os klienst az App Store-ból (ingyenes), be kell jelentkezni a Norton fiókunkkal, és máris láthatjuk online tárolt mentéseinket. Az iPhone-os program egészen kényelmesen használható, bár nem egy kapkodós darab. Ha több gépről mentünk tartalmat az online tárhelyre (a Norton 360 egy példányát maximum 3 gépre telepíthetjük fel), a mentéseket elkülönítve láthatjuk benne. Nézegethetjük telefonon (vagy iPod Touch-on) a dokumentumokat, képeket stb., vagy elküldhetjük a letöltési linket e-mailben.

iPhone-ról is elérjük a backup szervert

Még egy pillanatra a biztonsági mentésnél maradva, érdekesség, hogy az új verzió a Windows Intézőjében is jelöli, mely állományokról készült már backup, egy kis zöld pipával az ikon/nézőkép bal alsó sarkában.

Beállítási lehetőségek...

A beállítások egyébként ennél a modulnál azért nem annyira egyértelműek, szerintünk a nagy leegyszerűsítés közben a fejlesztők inkább kicsit túlbonyolították a dolgokat, de azért ha egyszer ráérzünk az ízére, már megy minden rendesen. Amúgy is elegendő egyszer elvégezni a beállításokat, a többit automatikusan intézi helyettünk a szoftver.

Gépkarbantartás és egyebek
Az utolsó kategória a programon belül a Számítógép beállítása névre hallgat. Itt különféle rendszerkarbantartó modulokat találunk, kezdve a lemezoptimalizálótól a Windows-takarítón át a Rendszerindítás-kezelőig. Praktikus dolgok ezek, bár testreszabhatóság és tudás tekintetében azért elmaradnak a kifejezetten erre a célra készült szoftverektől (például azoktól, amelyekre anno olvasóink szavaztak).
Extraként ezúttal is letölthetünk még a csomaghoz szülői-felügyeleti eszközöket is, természetesen ingyen, csak ezt valamiért mindig külön kezelik a Symantecnél a Norton 360 termékeknél.

Mindent egybevetve, a Norton 360 4.0-s verziója egészen jól sikerült. Ha valaki teljes körű védelemre vágyik, de nem akar szenvedni a beállításokkal, ez lehet az egyik legjobb választás a piacon lévő csomagok közül.

Hirdetés