Tech techline.hu 2010. március. 29. 05:10

Mentse meg vírusos gépét, ingyen!

Ha Windowsunkat vírus, trójai vagy egyéb digitális kártevő támadta meg, gyakorlatilag teljesen mindegy, hogy ezt...

Ha Windowsunkat vírus, trójai vagy egyéb digitális kártevő támadta meg, gyakorlatilag teljesen mindegy, hogy ezt magunknak vagy a rendszer valamelyik komoly biztonsági résének köszönhetjük (legalábbis az adott pillanatban, később azért elgondolkozhatunk a dolgon…). A legfontosabb szempont ilyenkor, hogy a lehető leggyorsabban és lehetőleg adatvesztés nélkül szabaduljunk meg a kéretlen látogatótól.
Sajnos néha hiába van eleve vírusellenőrző szoftver a gépünkön – pláne hiába telepítjük fel utólag, a fertőzés után –, nem tudunk megszabadulni a kártevőtől, annyira beépült a rendszerbe. Ilyenkor jönnek jól a különböző boot CD-s megoldások, amelyek a telepített rendszertől függetlenül képesek ellenőrizni a gépet, majd eltakarítani a kártevőket.
A legtöbb kereskedelmi forgalomban kapható biztonsági csomagot ma már ilyen CD-n árulják, vagyis nemcsak telepíteni tudjuk a kérdéses szoftvert, hanem ha nagy baj van, CD-ről is futtathatjuk, a fertőzött rendszer elindítása nélkül.

Frissíthető vírusadatbázis

Vannak persze ingyenes megoldások is, mint például a korábban nálunk is részletesen bemutatott UBCD4WIN, amely nem csak a kártevők eltakarításában, hanem a lemezhibák, rendszerhibák kijavításában vagy éppen törölt fájlok visszaállításában is jeleskedik, sőt gyakorlatilag bármiben, hiszen mi magunk állítjuk össze a mentőlemez tartalmát (a dologhoz kell egy Windows telepítőlemez is). Arra is kiváló, hogy a már el nem induló rendszerből kimentsük egy külső meghajtóra vagy DVD-re a fontos anyagainkat, mielőtt „leöljük” a rendszert.
Az AVG ingyenes Rescue CD-je ennél ugyan kevesebbre képes, ám sokkal egyszerűbben elkészíthető: csak le kell töltenünk a CD lemezképét a cég weboldaláról, majd egy tetszőleges CD-író szoftverrel felírni azt egy CD-re.

Nem túl szép, de hatékony!

Sőt, ha nem akarunk CD-t használni, letölthetjük az USB memóriákra szánt változatot is.
Az AVG megoldása egyetlen, ám annál fontosabb dologra koncentrál: a vírusok, trójaiak és egyéb kártevők eltávolítására. A gépet a CD-ről (vagy USB memóriakulcsról) indítva egy Linux alapú felületen dolgozhatunk, de nincs ok a pánikra, nem kell Linux gurunak lennünk a használatához. Miután elindult, egyszerű, menüs felületen (igaz, csak angolul) választhatjuk ki, hogy mit szeretnénk csinálni.

Megadhatjuk, mit vizsgáljon...

Praktikus módon a víruskeresés előtt van lehetőségünk az adatbázis frissítésére is (internetről vagy mondjuk megadott külső meghajtóról), majd nekiláthatunk a teljes gép, vagy kiválasztott könyvtárak átvizsgálásának (meghatározhatjuk azt is, hogy mit keressen a program). A végén pedig természetesen megszabadulhatunk a fellelt kártevőktől.
Az AVG megoldása kitűnő, ha vészhelyzet van, és szeretnénk megszabadulni a makacs „kórokozóktól”, akár a saját PC-nken, akár ismerősünk gépén. Érdemes persze előre elkészíteni, hogy inkább a polcon porosodjon, mintsem hiányozzon, amikor szükség lenne rá.

Választhatunk, mi történjen a fertőzött fájlokkal

Teljesen ingyen használható (technikai támogatás viszont nem jár hozzá, csak ha van vásárolt AVG licencünk). Ám ezen az oldalon találunk néhány angol nyelvű videót is a használatáról. A használata természetesen körültekintést és legalább minimális számítástechnikai ismereteket igényel, hiszen vírusirtás közben fontos adatokat, programokat is veszíthetünk, ha nem vagyunk elég óvatosak!

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.