2009 legvakmerőbb cyberbűnözői
A legvakmerőbb bűnözői hadművelet „kitüntető” címet a Zeus nevű trójai kapta.
A legvakmerőbb bűnözői hadművelet „kitüntető” címet a Zeus nevű trójai kapta. Ez a trójai célzott adathalászat és érintőleges letöltések révén rosszindulatú programot helyez el a felhasználó számítógépén, ráadásul nemcsak bejelentkezési adatokat és jelszavakat, hanem sok online banki hitelesítő adatot is eltulajdonít a megfertőzött számítógépről. Az eszközkészletekkel az internetes bűnözők a Zeus olyan változatait hozhatják létre, amelyek észlelése a vírusvédelmi programok számára komoly problémát jelent. 2009-ben a Zeus botnetek világszerte közel négymillió számítógépet fertőztek meg.
A legfigyelemreméltóbb bűnözői innováció a Koobface lett. Ez a féreg először 2008-ban jelent meg a Facebookon, majd 2009-ben újjászületve pusztított a Twitteren. A Koobface arra veszi rá a felhasználókat, hogy egy látszólagos YouTube videóra mutató hivatkozásra kattintva elindítsák a féregprogramot. Ennek a rosszindulatú programnak a különböző változataival több mint hárommillió számítógép fertőződött már meg.
Szerencsére van reménysugár is, legalábbis a Cisco szerint. Az internetes bűnözés elleni „reménysugárnak” ugyanis a Conficker munkacsoportot nevezték. Az internetbiztonsági közösség tagjaiból és az ágazat szakembereiből álló csoport azzal szerzett hírnevet magának, hogy sikerült jelentősen mérsékelni a Conficker nevű hálózati féreg hatását, amelynek globális támadását 2009. április 1-jére jósolták.