Megfejtették a kozmikus sugárzás titkát
Közel 100 éve érzékeltük először az űrből közel fénysebességgel érkező részecskék, más néven a kozmikus sugárzás jeleit. A tudósok eddig nem tudták, hogy mi gyorsítja fel a kozmikus részecskéket - a megoldást minderre a Veritas űrteleszkópból kinyert adatok szolgáltatják - írja a Science Daily.
A kozmikus sugárzás valószínűleg korábban felrobbant csillagok és a napszél hatására gyorsul fel közel fénysebességre, derül ki a Nature szaklapban publikált új tanulmányból. A kozmikus sugárzást alkotó részecskéknek egyes esetekben akár 100 milliárdszor több energiájuk van, mint bármelyik földi részecskegyorsítóban gyorsított részecskének.
Mivel a teleszkóp közvetlenül nem tudta érzékelni az M82 kozmikus sugárzását, ezért az arra utaló legerősebb jelet, a gammasugarak jelenlétét kereste és mutatta ki. A kivételesen hosszú expozíciós idővel készített képeket azonban roppantul aprólékosan kellett átvizsgálni, a gammasugarak ugyanis a háttérzajnál milliószor gyengébbek. A tudósok mindenesetre biztosak abban, hogy az általuk érzékelt jel eredeti, az univerzum pedig tele van természetes részecskegyorsítókkal.