Google Wave: mit vár izgatottan több millió felhasználó?
A keresőóriás legújabb szolgáltatását, a Google Wave-et óriási várakozás előzi meg. A tegnapi nap során százezer szerencsés felhasználó kapott előzetes hozzáférést a szolgáltatáshoz, amely részben levelezés, részben üzenőszoftver, részben megosztott dokumentumkezelő, összességében azonban – a cég reményei szerint – egy új kommunikációs forma válhat belőle.
A Google Wave-re nincs megfelelő kifejezés, valójában egy sor online szolgáltatást egyesít, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy közösen dolgozzanak, vagy beszélgessenek, s különféle információkat osszanak meg egymással, mindezt úgy, hogy valós időben követhetik partnereik cselekedeteit.
Mit is tud azonban a Google Wave? Ha bejelentkezünk a szolgáltatásba, egy három oszlopból álló oldalra jutunk, ahol négy modul helyezkedik el. A bal felső a navigációs rész, ez leginkább a webalapú levelezőprogramok kezelőfelületére emlékeztet. Ez alatt helyezkednek el a kapcsolataink, akárcsak egy üzenőszoftver kontaktlistáján. A második, középső oszlopban helyezkednek el a „wave”-ek (hullámok), mint például a Gmailben a levelek, a harmadik oszlopban pedig az egyes tételeket láthatjuk, ha megnyitjuk őket.
Középen a wave-ek, akárcsak egy postaládában © lifehacker.com |
Ha indítunk egy új wave-et, bármilyen szöveget, illetve grafikus, vagy videotartalmat elhelyezhetünk benne, ezt pedig megoszthatjuk másokkal. Az alábbi videóban – sajnos csak angol nyelven – látható, ahogy a wave segítségével a barátok megszerveznek egy kellemes kerti sütögetést. Az üzenetben leírt címre rákattintva, az egyből megjelenik a Google Térképen, néhány egyszerű kattintással pedig egy „szavazógép” is beilleszthető a társalgásba, így mindenki azonnal tudja jelezni, hogy részt tud-e venni a partin, vagy sem.
Az egyes wave-eket szintén egy gombnyomással össze lehet csukni, így azok visszakerülnek a listába, ha pedig új információ érkezik valamelyikbe, az egyből a lista tetejére ugrik és villogni kezd. Az egyes információ-folyamokba egyébként szoftveres robotok is „bevonhatóak”, ezek képesek akár azonnal frissíteni blogunkat a beszélgetés tartalmával, Twitteren rákeresni az általunk megadott kifejezésekre, majd a találatokat megjeleníteni a wave-ben.
Kifejezetten hasznos lehet az úgynevezett replay (visszajátszás) funkció, amely a kommunikációs folyamhoz később csatlakozók számára lehetővé teszi, hogy az elejétől fogva végignézzék, hogy mi történt a beszélgetés, illetve közös munka során korábban.
Bárki, bármire reagálhat, akár titokban is © lifehacker.com |
Az egyes beírásokra a blogok hozzászólásaihoz hasonló módon lehet reagálni, sőt, még akár az is lehetséges, hogy a wave indítójának titkos üzenetet küldjünk, amit a többi résztvevő nem lát.
A Google Wave egyik legfőbb jellemvonása, hogy nyílt forráskódú, így bárki fejleszthet hozzá külső alkalmazásokat, robotokat. Mint ahogy azt a Lifehacker.com blog szerkesztője megjegyzi: az összes kollaborációs eszközhöz hasonlóan ennek is akkor lesz értelme, ha majd elterjed, illetve, ahogy a különböző alkalmazásokat lefejlesztik hozzá. A várakozás egyelőre nagyon felfokozott, s az eddigiek alapján látszólag hatékony eszköz kerülhet a felhasználók kezébe.