A Google algoritmusa megmondja, mikor omlik össze a tápláléklánc
A Kaliforniai Egyetem biológusai megdöbbentően pontos számítási módszereket találtak arra, hogy mikor omlik össze egy ökoszisztéma tápláléklánca és ehhez milyen lépések vezetnek. Mindez a Google egyik algoritmusán alapul, írja a Wired.
A biológusok régóta tisztában vannak azzal, hogy ha egy táplálékláncból kihullanak bizonyos fajok, akkor a teljes rendszer összeomlik - az állatok és növények viszont olyan komplex láncolatban függnek egymástól, hogy nehéz megállapítani, pontosan mely fajok számítanak a "legfontosabbaknak". A Kaliforniai Egyetem biológusai most a PLoS Computational Biology szaklapban számoltak be kutatásaikról: a Google PageRank algoritmusa (ld. keretes anyagunkat) alapján kísérelték meg modellezni az ökológiai összeomlást, s ez meglepően pontos eredményekkel járt.
PageRank |
A Google PageRank algoritmusa az egyes weboldalak fontosságát számszerűsíti: amelyik oldalra több fontosnak minősített oldal linkel, az az oldal fontosabbnak számít a többinél. A legfontosabb oldalak 10-es értéket kapnak egy tízes skálán; ilyen például a Blogger, a NASA vagy a New York Times oldala. |
Allesina és társai arra döbbentek rá, hogy az új módszer a korábbi számítási módszerekhez képest sokkal megbízhatóbb: vagy a legjobb megoldást adta ki több milliárd lehetőség közül, vagy nagyon közel járt a megoldáshoz - a "legjobb" alatt a biológusok arra a megoldásra gondolnak, ami az adott ökoszisztéma teljes összeomlását a legkevesebb faj kihalásával oldja meg.
A kutatók úgy vélik, támadható a tápláléklánc hagyományos elképzelése is, ugyanis az annak alján lévő fajok is igen jelentősek, ezeket a biológia hosszú ideig alábecsülte - láthatóan minden faj teljes interakcióban van a többivel, különleges hálózatot alkotva így.