A legfurcsább találmányok - a kanyarpuskától a sikító paradicsomig
Az emberi találékonyság nem ismer határokat, a fékezhetetlen agyvelejű feltalálók pedig sokszor olyan ötleteket is megvalósítottak, amelyek gyakorlati alkalmazása legalábbis megkérdőjelezhető. A Life magazin képes összeállítást közölt a leghasználhatatlanabbnak bizonyuló ötletekből.
A harminc tárgyat felvonultató listán olyan eszközök szerepelnek, mint az 1953-as „kanyarpuska”, amelynek lényege, hogy egy M3 típusú géppisztolyt görbített csővel szereltek fel, hogy segítségével a sarkok mögül is ki tudjanak lőni a katonák. Mai változata az izraeli gyártmányú Cornershot nevű fegyver, amely beépített kamerával teszi lehetővé a pontos célzást, a fedezék elhagyása nélkül. Ez utóbbi valószínűleg némileg hatékonyabb, mint az ötvenes években tervezett elődje.
Hasonlóan elmés találmány az 1963-ban megálmodott „tolvajbiztos” aktatáska, amelynek tulajdonosa rablási kísérlet esetén meghúzhat egy láncot, ezáltal megnyitva a táska alját, a járdára ürítve annak tartalmát. Kérdés, hogy mennyire működőképes az elgondolás, az azonban biztos, hogy még egy sokat látott útonállót is meg lehet lepni a szétszóródó tárgyakkal.
A kanyarpuska mai változata - ezt tényleg használják © cornershot.com |
A szcientológia atyjának tartott L. Ron Hubbard isfelkerült a Life magazin listájára, saját 1968-as tervezésűelektrométerével, amellyel többek között azt próbálta feltérképzeni,hogy a paradicsomok éreznek-e fájdalmat. Az Ig-Nobel-díjra is esélyes kutatás eredményét Hubbard úgy fogalmazta meg: „a paradicsomok sikítanak, amikor felvágják őket”.
Az emberi találékonyság szimbólumais lehetne az 1954-ben Robert L. Stern által tervezett szipka, amelyaprócska esernyővel biztosítja, hogy a dohányosok akár esőben ishódolhassanak káros szenvedélyüknek. Hátránya, hogy csupán a cigarettaparázsló végét védi, így a dohánytermék jelentős része bizony hamarelázik az esőben. Kérdés, hogy Stern próbált-e vajon az eresz alattdohányozni az esőben, mielőtt megtervezte különös szipkáját.
Nem ismerjük a Goodyear által 1961-ben kifejlesztett világító gumiabroncsalkalmazási lehetőségeit, ám napjaink tuningműhelyei bizonyára imádnákaz ötletet. A kereket egyetlen darab szintetikus gumiból készítették, afényhatásról pedig a kerékagyba épített izzók gondoskodtak. Kérdés,hogy napjaink közlekedési rendőrei miként reagálnának, ha egy ilyenjárművel gurulnánk ki a forgalomba
A teljes listát fotókkal együtt megtekinthetik a Life magazin weboldalán.