A Naprendszer méretével megegyező gázfelhőt fedeztek fel
A tőlünk 640 fényévre lévő Betelgeuse óriáscsillagot egy olyan vastag gázréteg veszi körül, amely vetekszik a mi Naprendszerünk méretével - mutatták ki európai csillagászok egy új optikai képalkotási technikával készült felvételek elemzése alapján.
A Chile déli csücskében lévő, európai kezelésű VLT obszervatórium legjobban sikerült, rövid exponálással készült képeit vetették össze egy hosszú exponálású felvétellel: az így kapott képek mutatták ki a Betelgeuse gáztakaróját, és azt is, hogy a csillag felszínén óriási hólyag bugyog. A csillagról ez a legrészletesebb felvétel, amelyet eddig készítettek.
Az Orion csillagképhez tartozó Betelgeuse a Napnál 15-20-szor nagyobb tömegű, vörös szuperóriás csillag. Ha gondolatban a Nap helyére raknánk, felszíne nagyjából a Jupiter pályáját súrolná.
A képen látható - a kép alsó és felső sarka között húzódó - gázfelhő mérete Naprendszerünkével vetekszik © ESO |
A Betelgeuse néhány millió éves, vagyis jóval fiatalabb a mi 4,5 milliárd éves Napunknál. Ám a Betelgeuse már élete vége felé tart, és pár millió év múlva várhatóan bekövetkezik a halála.
Az ilyen nagytömegű csillagok viszonylag rövid életüket hatalmas szupernóva-robbanás formájában fejezik be. A jelenséget látványos kifényesedésként a Földről is lehet majd látni - még nappal is megfigyelhető lesz az égen -, de magát a bolygót nem fogja veszélyeztetni.