2008. november. 14. 13:03 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. november. 14. 13:17 Tech

Elkészültek az első fotók egy Naprendszeren kívüli bolygóról

A Hubble űrteleszkóp segítségével a NASA csillagászainak először sikerült optikai eszközökkel képet készíteniük egy másik csillag körül keringő bolygóról.

A Bad Astronomy weboldal értesülései szerint a szóban forgó égitestek a Földtől mintegy 250 billió kilométerre (25 fényévnyire) találhatóak, a Piscis Austrinus csillagképben. Az exobolygó az égbolton látható 18. legfényesebb csillag, a Formalhaut b körül kering, amely szabad szemmel is jól látható. Mivel ez a fény elfedné a környezetében lévő többi objektumot, a Hubble egy speciális takarólemezzel blokkolta a csillag fényét, ez látható a kép közepén is. A fehér négyzetben látszik az újonnan felfedezett bolygó (a kép teljes méretben a NASA weboldalán tekinthető meg). A fénylő gyűrű valójában a porfelhő, amely a csillag születésekor keletkezett.

A Formalhaut-rendszer ben talált bolygó 872 év alatt kerüli meg a csillagot
© NASA

E gyűrű miatt kezdtek gyanakodni a kutatók, hogy egy bolygó lapulhat valahol a Formalhaut b közelében. Az égitest gravitációs vonzása ugyanis zavarokat okozott a porfelhőben. A kutatók két képet is készítettek, amelyek a bolygó 2004-es és 2006-os helyzetét mutatják, ebből kiderül, hogy folyamatosan kering a csillag körül, 18 milliárd kilométer átmérőjű pályán. Ez négyszerese a Nap-Neptunusz távolságának, egy teljes körhöz pedig 872 földi évre van szükség. A kutatók becslése szerint az eddig névtelen bolygó körülbelül akkora lehet, mint a Jupiter.