Fény derült az 50 000 évvel ezelőtti gyilkosságra
A legújabb elemzések szerint 50-75 000 évvel ezelőtt egy modern ember ölhette meg azt a neandervölgyit, akinek a maradványait a mai Irak területén fedezték fel.
Az MSNBC értesülései szerint a kutatásban részt vevő amerikai régészek kevés, de meggyőző bizonyítékot találtak arra, hogy a homo sapiens korai képviselői tehették el láb alól a tudósok által Shanidar 3-nak nevezett neandervölgyi embert. A feltételezett fegyver egy elhajított lándzsa lehetett, ennek bizonyítéka a holttest maradványain látható sérülés.
Shanidarról feltételezik, hogy 40-50 éves lehetett és ízületi bántalmai voltak, emellett a bal lengőbordájánál mély vágás nyomait fedezték fel.
„A bordasérülésre többféle magyarázat is lehet” – magyarázta a munkálatokban résztvevő Steven Churchill, a Duke University evolúció-antropológia kutatója. „Persze nem gondoljuk, hogy a modern emberek hajtóvadászatot indítottak volna a neandervölgyiek ellen. A sérülésre a legjobb magyarázat egy elhajított lándzsa lehet, s figyelembe véve, hogy kinek volt ilyen fegyvere és kinek nem, ez legalább egy fajok közti összecsapást feltételez.”
A neandervölgyi ember |
A Homo neanderthalensis 230 000 évvel ezelőtt jelent meg Európa és Ázsia egyes részein. Mintegy 20 000 évvel ezelőtt pusztultak ki, pár ezer évvel azután, hogy a homo sapiens megjelent a bolygón. |
„Ha Shanidar 3 esete is fajok közti agresszió eredménye, akkor ez azt jelenti, hogy időbeli átfedés lehet a két eset között, s ekkor már kapunk egy bizonyos mintát” – tette hozzá a kutató.
Churchill és kollégái összesen kilenc, 1953-1960 között, az iraki Zagros hegységben felfedezett neandervölgyi csontvázát vizsgálták meg. Különlegesen kalibrált számszeríjat használtak, a különböző erővel elhajított lándzsák, illetve nyílvesszők hatásainak felmérésére. A fegyvereket állatok, köztük sertések tetemébe hajították. A disznók bordáinak elhelyezkedése és szerkezete ugyanis közel áll a neandervölgyi emberekéhez. Ezután összehasonlították a különböző módszerekkel okozott sérüléseket, s úgy találták, hogy a lándzsák képesek akár több borda eltörésére is, szemben a jóval könnyebb nyílvesszőkkel.