2009. július. 17. 10:51 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 17. 10:14 Tech

Felfüggesztette a NASA az űrsiklók fellövését

Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA felfüggeszti űrrepülőgépeinek felbocsátását, amíg nem tisztázódik, hogy a hőszigetelő hab darabjai miért váltak le az Endeavour űrsikló üzemanyagtartályáról a szerdai start után - közölte pénteken John Shannon, az űrprogram igazgatója.

Shannon szerint a NASA nem aggódik ugyan a mostani eset miatt, de a következő felbocsátáshoz a szakembereknek meg kell érteniük, hogy miért válnak le a szigetelőburok darabjai. Tisztázni kell, hogy egyedi esetről vagy általános problémáról van-e szó. A programigazgató kifejtette, hogy levált szigetelődarabok viszonylag későn szakadtak le az üzemanyagtartályról, ezért nem okozhattak nagyobb kárt.

Az Endeavourt helyi idő szerint szerdán indult útnak a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), és sikeresen Föld körüli pályára állt. Az űrhajó külső üzemanyagtartályán elhelyezett kamera rögzítette, hogy a szigetelőburok néhány jelentékenyebb megfagyott darabja felbocsátáskor nekicsapódik az űrhajó testének, károkat okozva benne.

Bill Gerstenmeier, a NASA műveleti főnöke közölte, hogy a szigetelőhab 8-9 darabkája az indítás utáni 107-ik másodpercben szakadt le a külső üzemanyagtartályról.

Az űrsikló ekkor már olyan magasságban járt, ahol csekély a légnyomás, így a szigetelőburok levált darabjai nem okozhattak komoly sérülést. Ha ez a korábban, alacsonyabb magasságban történt volna, akkor más lett volna a helyzet.

Az Endeavour legénysége közben már megkezdte az űrhajó hőszigetelő burkolatának rutinszerű átvizsgálását az Endeavour robotkarjának segítségével. John Shannon szerint eddig semmi olyat nem találtak, ami aggodalomra adhatna okot, az előzetes vizsgálatok során csak néhány kisebb horpadást láttak a hővédő burkolaton.
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.