Végérvényesen átalakulhat a tengeri élővilág a szén-dioxid miatt
A világ vezető tudományos akadémiái sürgetik, hogy az ENSZ klímatárgyalásait terjesszék ki az óceánok elsavasodására is, amely a széndioxid-szennyezés veszélyes mellékhatása.
Az óceánok savasodása a korallzátonyok morzsolódásához és a tengeri élet sokféleségének drámai változásához vezethet, ami jelentős hatásokkal jár emberek millióinak élelmére és megélhetésére - hangsúlyozza 70 tudományos akadémia közös közleménye.
A fellépésre az ENSZ Klímaváltozási Keretegyezmény (UNFCCC) Bonnban megkezdődött, 12 napos tárgyalási fordulójának nyitányaként került sor. A 2009. decemberi koppenhágai találkozóig kell kidolgozni azt a hosszú távú stratégiát, amely az évszázad közepéig kijelöli az üvegházhatású gázok kibocsátásával összefüggő feladatokat.
"Mindenki tudja, hogy a szén-dioxid emelkedő koncentrációja a légkörben az éghajlat változásához vezet. Van azonban más környezeti hatása is, méghozzá az óceánok savasodása, amely nem kap elégséges politikai figyelmet - áll a Martin Rees, a brit tudományos akadémia (The Royal Society) elnöke által nyilvánosságra hozott sajtóközleményben. „Ha a szén-dioxid kibocsátása 2050-ig nem csökken legalább 50 százalékkal, akkor víz alatti katasztrófával, a tengeri biodiverzitás visszafordíthatatlan megváltozásával nézhetünk szembe".