2009. június. 03. 07:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 04. 17:23 Tech

A fedezékben lapuló ellenséget is kilövi egy új fegyver

Az amerikai hadsereg tesztelni kezdte új, csúcstechnikát képviselő fegyverét, amellyel akár a lövészárokban, vagy a sarok mögé bújt ellenfelekkel is fel lehet venni a harcot.

Az XM-25 Individual Air Burst Weapon nevű futurisztikus puska lényege, hogy lézeres mérőeszközzel meghatározza a célpont távolságát, majd időzített lövedéket lő ki, amely éppen a célpont közelében robban fel.

„Tegyük fel, hogy a célpont 543 méterre van” – magyarázta a fegyver működését Richard Aduette, az amerikai hadsereg fejlesztési programjának helyettes vezetője. „Az elsütőbillentyű meghúzásakor a rendszer beállítja az időzítőt és a távolságot, majd ennek megfelelően lövi ki a gránátot, amely a célponttól számított egy-két méteren belül felrobban.”

Majdnem egy kilométerre ellő az XM-25
© U.S. Air Force

A szakember szerint az amerikai hadsereg számos alkalommal került olyan helyzetbe például Irakban, amikor egyetlen mesterlövész miatt egy egész szakasz nem tudott kimozdulni a fedezékből. Ilyenkor bemérték az ellenség helyzetét, ám nem tudták felvenni vele a harcot, ehelyett a légierő segítségét kellett kérniük, amely egy úgynevezett JDAM (Joint Direct Attack Munition) lövedék ledobásával iktatta ki a lövészt.

„Egy lövedék 25 dollárba kerül az XM-25-höz, szemben a JDAM-bombák 20 000 és 50 000 dollár közötti árával” – tette hozzá Aduette. A fegyver hatótávolsága egyébként 750 méter, ezért Afganisztánban is nagyon hatékony lehet, ahol a tálib fegyveresek előszeretettel rejtőznek a hegyoldalakba vájt barlangokban.

A precíziós, időzített gránátok mellett az XM-25 páncéltörő, ajtóbontó és nem halálos lövedékekkel is használható.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.