Szomália csak a kezdet volt: intelligens puskagolyók, láthatatlan lövészek
Több olyan projekten is dolgozik az amerikai védelmi minisztérium, amely a mesterlövészeket tenné még ütőképesebbé. A Wired híradása szerint nem csupán intelligens célkövető puskagolyók készülnek, hanem olyan berendezések is, amelyek a levegő változásaitól függetlenül működnek.
Az amerikai védelmi minisztérium fejlesztőügynöksége, a DARPA még tavaly novemberben indította be EXACTO (Extreme Accuracy Tasked Ordnance) néve keresztelt, 22 millió dolláros projektjét. Ennek keretén belül olyan mesterlövészek által használt puskagolyókat fejlesztenek, amelyek kilövés után is képesek irányt változtatni, képesek függetleníteni magukat légsűrűségtől és légmozgástól és nem okoz gondot nekik a mozgó célpont sem, írja a Danger Room, a Wired katonai technológiákkal foglalkozó blogja.
Mindez nem az egyetlen mesterlövészeket érintő projekt: egy másik, 7.5 millió dolláros költségvetésből dolgozó projekt lézerirányzékokkal pontosítaná a kilőtt golyókat. Egy újabb, One Shot névre keresztelt program kutatói olyan optikai rendszeren dolgoznak, amely a levegő apró változásait deríti fel és ebből egyfajta profilt állít fel. Amikor a mesterlövész meghúzza a ravaszt, a háttérben működő algoritmusok automatikusan hozzásegítik a golyót ahhoz, hogy a megcélzott pontot találja el - a DARPA reményei szerint így majd két kilométerre is el lehet majd célozni, a találati arányt pedig akár meg is lehet tízszerezni - a mesterlövészek pedig akár egy másodperc alatt is célozhatnak és el is találhatják célpontjukat.
Érdekes fejlesztésnek ígérkezik az SRVS (Super-Resolution Vision System) is, amellyel a mesterlövészek nem csupán pontosabbak, hanem akár még láthatatlanok is lehetnek. Az SRVS ugyanis a délibáb keletkezésében is szerepet játszó felforrósodást használja ki - a forró levegő ugyanis egyfajta lencserendszernek is felfogható, amelyen keresztül akár még egy nagyított képet is lehet látni a célpontról vagy annak környezetéről. Mindehhez csak annyi kell, hogy digitális technológiával a levegő jól látható zónáit összevágjuk és egy olyan komplett képet rakunk össze, amit látva már könnyebb célozni - mindeközben a célpont nem szabad szemmel akkor is csak remegést lát a távolban, amikor közvetlenül őt vették célba. A prototípus a Wired szerint idén elkészül, 2011-ben pedig már használhatják a különleges alakulatok.