2009. május. 27. 15:56 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. május. 27. 15:43 Tech

Telefonhívásaink árulkodnak érzelmeinkről

Mi történik egy városban egy igazán nagy hírértékű esemény közben? Az MIT városkutatással és tömegszokásokkal foglalkozó kutatócsoportja, a SENSEable City Lab újabb projektjével demonstrálta mindezt, írja a ReadWriteWeb hírportál.


Korábban már beszámoltunk a SENSEable City Lab projektről - a Carlo Ratti vezetésével dolgozó kutatók telefonközpontokból beszerzett, egyedi emberekhez nem visszakövethető adatbázisokból készítenek látványos, ugyanakkor kifejezetten hasznos demonstrációkat, amelyekben azt mutatják be: mi történik egy városban bizonyos alkalmak során. Mindehhez csupán azt kell tudniuk, ki mikor és hol telefonált egy bizonyos városban.


Az új bemutató Obama 2009. január 20-i beiktatásához kapcsolódk: a videókon Washington "érzelmi flow-ját" figyelhetjük meg - jól kivehető,k hogy a hívások száma akkor ugrott meg igazán, amikor a tömeg az eskütételt várta, a beiktatási beszéd közben jelentősen esett, majd akkor emelkedett meg újra, amikor már az új elnököt köszönthették. A napi normális hívásszámhoz képest két-háromszor volt nagyobb aznap a hívások száma, délután kettő - azaz a beiktatás időpontja - után mindez ötszörösére ugrott. Mindezek mellett még egy olyan, a teljes földgömbre kiterjedő vizualizáció is készült, amelyen azt nézhetjük meg, hogy a Washingtonban tartózkodó turisták mennyi hívást bonyolítottak le: a legbeszédesebbnek a kanadai, brit és francia látogatók bizonyultak.

Az MIT kutatói szerint az infoanimációk arra jók, hogy megláthassuk: miként viselkedik egy város egy különleges eset vagy vészhelyzet esetén - eddig ugyanis csak olyan költséges és kevéssé hatékony módszereket tudtuk felhasználni ilyen célokra, mint a kérdőívezés vagy a műholdas fényképfelvételek.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.