Egy egész ország éves áramfelhasználását takaríthatnánk meg
Ha a világ adatközpontjaiban a merevlemezeket olyan háttértárolókra cserélnék, amelyekben nincsen mozgó alkatrész, annyi energiát lehetne megtakarítani, ami egy egész ország energiaellátását fedezné egy évig - állítja az amerikai energiaügyi információs hivatal.
A technológiával foglalkozó ázsiai Tech On! oldal értesülései szerint a kutatásból kiderül: ha mozgó alkatrészek nélküli, úgynevezett SSD (solid state drive) merevlemezekre cserélnék az adattárolókat a világ adatközpontjaiban, ezzel 166 643 MWH-t lehetne megtakarítani 2008 és 2013 között. Ez valamivel több, mint a Gambiában a 2006-os esztendő során megtermelt elektromos áram.
Az iSuppli előrejelzései szerint az így megspórolt energia mennyisége éves szinten 2013-ig 57 563- MWH-ra növekedne, szemben a 2008-ban megtakarított 6986-tal. Így a teljes, hatéves periódusra számolva összesen 166 643 MWH jön ki a felmérés szerint.
Nem mindegy, mi ketyeg a gépünkben © sxc.hu |
„AZ SSD-k segítségével helyettesíthető az adatközpontokban használt, nagyteljesítményű, nagy fordulatszámú (RPM) merevlemezek 10 százaléka” – magyarázta Krishna Chander, az iSuppli adattárolásra szakosodott elemzője. „Ezekre főként azokban az adatközpontokban van szükség, amelyek inkább a sebességre, a gyors tranzakciókra szakosodtak, nem feltétlenül az adatok hosszú távú tárolására.”
A szakember szerint a percenként 15 000 fordulatra képes, úgynevezett SAS-merevlemezek (Semi-Attached SCSI) 14 wattot emésztenek fel naponta. Az SSD-k ennek közel felével beérik, így még az SSD-k kisebb számú bevezetésével is látványos megtakarítás érhető el. Igaz ugyan, hogy a gyors elérésű (úgynevezett short-stroked) merevlemezek csupán 5 százalékát teszik ki a 2008 és 2013 között értékesített eladási előrejelzéseknek, a hagyományos HDD-k cseréjével a megtakarítás még jelentősebb lehet.
„Ha az adattárolók piacán az SSD-k kerülnek túlsúlyba, a becsült energia-megtakarítás akár a jelenlegi hússzorosa is lehet” – tette hozzá Chander. „Mindez a nem túl távoli jövőben valósággá válhat az előrejelzéseink szerint.”