2009. május. 04. 10:53 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 04. 10:45 Tech

Kína több széndioxidot nyel el, mint Európa

Először határozták meg kutatók, hogy mennyi szén-dioxidot nyeltek el Kína szárazföldi ökoszisztémái az elmúlt években.

A pekingi egyetem kutatója, Shilong Piao kínai, francia és brit kollégáival a Nature című angolszász szaklapban jelentette meg a tanulmány, amely szerint Kína növényzete és talaja 1980 és 2000 között annyi széndioxidot nyelt el, amennyi megfelel a kínai kibocsátás 28-37 százalékának. Korábbi tanulmányok az USA-ban hasonló arányt mutattak - az ottani ökoszisztémák a kibocsátott széndioxid 20-40 százalékát nyelték el. Európa csupán tizenkét százalékot ért el.

Kína jó eredményének fele arra vezethető vissza, hogy erdőket telepítettek, és délen sok eső esett. Ezenkívül a kínai parasztok városba költözésével jól járt a természet - azok így ugyanis kevesebb tűzifát gyűjtöttek. A mezőgazdasági területek bővülésével is megnövekedett a széndioxid-felvétel.

Kevin Gurney, az Indiana Egyetem (USA) kutatója a tanulmányt rögvest a Nature-ben kommentálva, meglehetősen borúlátó azzal kapcsolatban, hogy hosszú távon használ-e a kínai állam által támogatott erdőtelepítés az ország széndioxid-egyenlegének. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint Kína kibocsátása 2030-ig a 2006-os érték kétszeresére nő majd. És ez ellen kevés az erdősítés.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?