Ősi kínai orvoslási módszerek egy sírkamra falán
Ősi kínai orvoslási módszerek láthatók egy ezeréves kínai sírkamra falfestményén Senhszi (Shaanxi) tartományban.
A Hancseng (Hancheng) külvárosában felfedezett sírkamra a Song-dinasztia (960-1279) korából származik - olvasható az Új Kína hírügynökség honlapján.
Bár a Song-dinasztia korából származó falfestmények nem mennek ritkaságszámba, első ízben bukkantak olyanra, amely a tradicionális kínai orvoslást ábrázolja. A négy négyzetméteres freskón egy széken ülő férfi, vélhetően a sírkamra "gazdája" látható, a mellette lévő asztalon pedig edények és üvegcsék sorakoznak. Két másik férfi az asztal mellett foglal helyet - egyikük két, gyógyfüvekkel teli tasakot tart, míg kollégája a receptkönyvet bújja.
"A füvek elnevezése mindmáig olvasható a tasakokon és a papírokon. Úgy gondoljuk, hogy a ház ura megbetegedett, s egyszerre két orvos készíti számára a medicinákat" - vélekedet Sun Pingcsün (Sun Bingjun), a Senhszi tartományi régészeti intézet kutatója, aki kollégáival vizsgálta a freskót.
A faliképen nyolc szorgoskodó szolga is látható - egyesek még az utasításokra várnak, míg mások a gyógyszereket készítik. Akad olyan is, aki egy tálat és egy csészét tart, míg kollégái a tűzhelyen a gyógyfőzetet készítik.
A sírkamra falát további két freskó díszíti: az egyiken egy 17 tagú operatársulat előadása látható, míg a másik a nirvánát, a buddhista vallás legmagasabb boldogságának állapotát ábrázolja.
"Ezek a falfestmények azt sugallják, hogy a sírkamra tulajdonosa buddhista volt, s szeretett szerepelni" - vélekedett Sun Pingcsün.