2009. április. 24. 13:03 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. április. 24. 13:13 Tech

Hackertámadás a New York-i rendőrség és a Pentagon ellen, Kína tagad

Egy nap 70 ezerszer próbáltak betörni szerdán a New York-i rendőrség (NYPD) számítógéphálózatába, a sikertelen próbálkozások a vizsgálatok szerint kínai hackerekhez vezetnek. A Pentagon sokkal rosszabbul járt, a Wall Street Journal keddi híradása szerint a támadók az ő rendszerükben ugyanis hozzáfértek az új F-35-ös vadászrepülő új terveihez, írja a New York Daily News.


Raymond Kelly New York-i rendőrfelügyelő sajtónyilatkozata szerint a támadások sorra kicsorbultak a hét éven át fejlesztett rendőrségi biztonsági rendszeren, a támadókat pedig főként Kínára tudták lokalizálni, bár számos támadó számítógépet észleltek Hollandiában és Ukrajnában is. Véleménye szerint a támadások azért érinthetik a rendőrséget is, ugyanis a 9/11-es terrortámadások óta a NYPD a nemzetközi terrorszervezetek megfigyelésével is foglalkozik, számos emberük "állomásozik" többek között Jordániában, Franciaországban, Kanadában, Spanyolországban vagy Abu Dhabiban.

Kelly a Wall Street Journal keddi híradására hivatkozott, ami szerint a Pentagon rendszerébe viszont sikeresen betörtek kínai támadók és ott is meg is nézték a Lockheed Martin által tervezett F-35-ös vadászgép részleteit. Robert Gates védelmi miniszter erre csupán azt nyilatkozta: Amerika gyakorlatilag a nap minden órájában cybertámadások célpontja, válaszképpen megnégyszerezik a védelmen dolgozó munkatársak számát.

Kína érintettségét súlyosbítja az, hogy március végén 103 ország 1295 kormányzati számítógépét érintő kémhálózatot lepleztek le, amelynek központja Kínában van, az ezáltal telepített kémprogramokkal pedig a fertőzött gépek a környezetükben lévő beszélgetéseket is képesek voltak továbbítani. A kínai kormányhivatalnokok tagadnak - Qin Gang, a kínai külügyminisztérium sajtóképviselője szerint mindez csak egy nagyszabású lejáratókampány része.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.