Hat éven belül gyógyítható lehet a vakság
Egy egyszerű, 45-perces műtéttel emberek millió kaphatnák vissza a látásukat világszerte. A módszert brit kutatók vizsgálják.
A Daily Mail értesülései szerint a forradalmi beavatkozás hat éven belül rendszeres gyakorlattá válhat, s olyan rutineljárássá fejlődhet, mint napjaink vakbélműtétei. Az ígéret szerint a látásukat visszanyerő emberek akár olvashatnak, vagy autót vezethetnek.
Az őssejtes kutatást a londoni Moorfields Eye kórház kutatói végzik, akik az úgynevezett időskori makula degeneráció (IMD) nevű tünetet próbálják kivédeni, amely az öreg embereknél jelentkező vakság egyik fő okozója. A makula a retinának az a része, amely a legélesebb látásért felelős. Csak Nagy-Britanniában félmillióan szenvednek a betegségtől, s a szakemberek becslései szerint ez a szám megháromszorozódhat a következő 25 évben.
A szigetországban a hatvan év felettiek negyedét, a 75 évnél idősebbek felét érinti a betegség valamilyen módon . Az IMD két formában fordul elő, egy „nedves” változat, amelyet gyógyszerrel le lehet győzni és egy „száraz” variáns, amely ellen egyelőre nincs gyógymód. Ez utóbbi felelős egyébként az esetek 90 százalékáért.
A jelenlegi kutatás a laboratóriumban növesztett embrionális őssejtekre koncentrál. Ezekből a sejtekből lehetséges bármilyen típusú állomány előállítása. A tudósok szeretnék elérni, hogy olyan apró sejt-telepeket hozzanak létre, amelyekkel pótolható az IMD-ben szenvedő emberek szemében a kérdéses terület, a makula.
A sejtállományt egy fecskendő segítségével juttatják a szemgolyó hátsó részébe, ahol beépül a sérült területre, visszaállítva ezzel a látást.
A London Project to Cure Blindness nevű kutatásban Moorfields Eye kórház orvosai mellett a University College London szakértői is részt vesznek.
„A kezelés kevesebb mint egy órát vesz igénybe, a végén a páciens akár haza is mehet” – magyarázta a projektet vezető Pete Coffey professzor.
„A kutatás mutatja, hogy az őssejt-terápia kezd beérni” – tette hozzá Peng Khaw professzor, a Moorfields kórház kutatási részlegének igazgatója. „Reményt kaphatnak a betegségben szenvedők, akiket hagyományos módszerekkel nem lehetett meggyógyítani.”