2008. június. 04. 15:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. június. 04. 15:18 Tech

Valóság a vakságot megszüntető látóprotézis

Harmincmillió körüli azok száma, akik retinális betegségek következtében vesztették el látásukat. Az EPI-RET projekt tizenkét évnyi kutatómunka után jutott el arra a pontra, hogy segíthet nekik - a munka eredménye pedig egy szembe ültethető látóprotézis, írja a Science Daily.


A német oktatási és kutatási minisztérium által támogatott projekt 2007. szeptemberében érkezett fordulóponthoz: egy hat pácienssel végzett klinikai teszt során a kutatócsoport nem csak azt tudta demonstrálni, hogy az emberi szembe ültethető látóprotézis technikailag kivitelezhető, hanem azt is, hogy ennek használatával a páciensek láthatnak képeket - igaz, a valóság teljeskörű érzékelése még egy ideig várat magára.

© Fraunhofer/Kai-Uwe Nielsen


Ettől függetlenül a vakok számára ez már egy hatalmas előrelépés, nyilatkozta Dr. Hoc Khiem Trieu, a kutatócsoport egyik tagja. A híradások szerint a páciensek több évnyi vakság után képesek voltak fényfoltokat, illetve mértani mintázatokat látni - attól függően, hogy az implantátum hogyan stimulálta idegsejtiket.

A retinális problémákat egy, a szembe könnyedén beilleszthető protézissel lehet orvosolni: maga a rendszer a szembe illesztendő implantátumon kívül egy szemüvegkeretbe illesztett jeladóból áll. A rendszer a bejövő ("látott") képet olyan jelekké alakítja, amellyel az épségben maradt idegsejtek stimulálhatóak és képes kihasználni a gyakori retinitis pigmentosa betegség által okozott állapotot: méghozzá azt, ami szerint a fényérzékeny sejtek elpusztultak, de az idegsejtek agyi kapcsolódásai érintetlenek.

A kutatási konzoricumhoz kötődő EPI-RET GmbH az implantátumot a végleges prototípussel folytatott végső teszt után három évvel akarja a piacra dobni. A Michael Görtz által megálmodott implant-chip megoldásért a kutatócsoport idén a Joseph von Fraunhofer Prize 2008 díjban részesül majd.