Megvéd a vakságtól a szembe helyezett kapszula
Szembe ültethető kapszulával orvosolna egy amerikai biotechnológiai cég két időskori szembetegséget. A száraz AMD és a retinitis pigmentosa következtében a retina fényérzékeny sejtjei elhalnak, a Neurotech megoldása azonban ezeket a sejteket őrzi meg. A megoldás a klinikai tesztelés előrehaladott fázisában jár jelenleg, írja a Technology Review.
A Neurotech által megalkotott, génsebészeti úton létrehozott sejteket tartalmazó kapszulát műtéti úton kell elhelyezni a szemben, a lencse és a retina között található átlátszó, zselatinszerű részbe. A kapszulában található sejtek egy CNTF nevű fehérjét bocsátanak ki, amely lelassítja a retinasejtek elhalásának mértékét, maga a kapszula pedig féligáteresztő műanyagból van, így a CNTF-molekulák szabadon távozhatnak a retina sejtjei közé.
A száraz AMD-ben vagy a retinitis pigmentosában szenvedő pácienseknek egészen mostanáig nem voltak gyógyszereik vagy orvosi eszközeik látásuk kezelésére vagy javítására. A Neurotech megoldása számos orvosi szakértő számára kedvezőnek tűnik, mivel a készülék implantálása meglehetősen könnyű, valamint bármilyen probléma esetén a kapszula egyszerűen eltávolítható a szemből. A megoldás újszerűsége abban is áll, hogy a kapszulában olyan sejtek vannak, amelyekkel hosszú távú kezelésben is lehet részesíteni a rászorulókat (korábban már voltak olyan megoldások, amelyek egyes szemgyulladások esetén szteroidmolekulákat tudtak a szembe engedni.)
Amerikában több hasonló megoldáson is dolgoznak, amelyekben őssejtekből hoznak létre fényérzékeny, a retinában hasznosítható sejteket, a Washingtoni Egyetemen például egerekkel végeznek ilyen kísérleteket. Míg a retina részeinek őssejtes újjáépítése sokkal drámaibb és tovább tartó hatást adna, addig a Neurotech megoldása sokkal kevesebb kockázattal jár. A klinikai tesztek második fázisa 2009-ben kezdődik.