2009. március. 17. 09:46 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. március. 17. 09:43 Tech

Nem kell tinta az ujjlenyomatvételhez

Hiába vádolták meg múlt héten a DHS amerikai belbiztonsági hivatalt azzal, hogy bebukja korszakalkotó ötleteit, az intézmény közel félmillió dollárral támogatta egy ujjlenyomatolvasó rendszer fejlesztését.


A Kentucky Egyetem rendszerét azért fejlesztik, hogy felgyorsítsa az ujjlenyomatvétel meglehetősen lassú procedúráját, tíz másodperc alá csökkentve tíz ujjlenyomat automatikus, nagy felbontású rögzítését. A FlashScan3D-nek keresztelt szisztéma az úgynevezett stukturált megvilágítás elvén működik: csíkokból vagy pontokból álló mintát íves vagy egyenetlen felületre vetítenek, majd annak alapján, hogy a minta hogyan esik az ívre, kiszámolják a test pontos alakját. A topológiai algoritmusokkal a szoftver három kamerával az ujj felületének összes egyenetlenségét rögzíti, a három kamera felvételeiből háromdimenziós képet csinál, amiből végül kétdimenziós virtuális ujjlenyomatot hoznak létre.

A FlashScan3D jelenleg tíz másodperc alatt képes rögzíteni egy személy összes ujjlenyomatát - ez meglehetősen nagy előrelépésnek számít a jelenlegi tintalenyomatos módszer meglehetősen körülményes utólagos tisztogatást igénylő öt-tíz percéhez képest. A kutatásban résztvevő Laurence Hassebrook professzor szerint elképzelhető, hogy az analógnál sokkal pontosabb, 256 szürkeárnyalatos digitális mintavételezés lehet az új szabvány a későbbiekben.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.