2009. március. 16. 14:18 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. március. 16. 14:01 Tech

Akár tíz évig is kémkedhet a levegőből a környezetbarát léghajó

A Pentagon legújabb terveiben szerepel egy napelem-panelekkel működtetett léghajó kifejlesztése, amely akár egy évtizeden keresztül üzemelhet leszállás nélkül.

A Digital Journal értesülései szerint az elsősorban kémkedésre szánt jármű kifejlesztésére mintegy 400 millió dollárra lesz szükség. Ezért cserébe egy olyan eszközhöz jutnak, amely 19 kilométeres magasságban – jóval a kézifegyverek hatótávján kívül – lebegve készíthet felvételeket a célterületről. Más helyszínre is könnyedén átirányítható, ugyanis a napelem-cellák mellett hidrogént használó üzemanyagcellákkal is felszerelik majd. A tervek szerint akár célpontok követésére is alkalmas lesz, hatótávolsága 600 kilométer körül alakul majd.

„Ha csak rövid ideig tudunk megfigyelni egy adott célpontot – órákig, vagy esetleg napokig – ez sokszor nem elég arra, hogy teljeskörű információnk legyen a területről” – nyilatkozta a Daily Telegraphnak Werner Dahm, az amerikai légierő vezető kutatója.

Figyelembe véve a műholdakkal kapcsolatos költségeket, illetve a problémákat, amelyeket az üzemképtelen szatellitek okoznak az űrkutatás szempontjából, érthető a Pentagon döntése. A Los Angeles Times-ban megjelent értékelés szerint a projekt „változást mutat a védelmi minisztérium eddigi fejlesztési irányait tekintve. Robert M. Gates védelmi miniszter már sürgette a hírszerzést elősegítő eszközök fejlesztési költségeinek csökkentését, ám hangsúlyozta, hogy ez nem mehet a hatékonyság rovására”. Az első prototípus 2014-ben készülhet el a tervek szerint.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.