2008. október. 08. 14:47 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. október. 08. 15:30 Tech

Kémkedhetnek utánunk a fák is

A fák által termelt elektromos energia képes lenne egy fenntartani egy érzékelőkből felépített hálózatot, így még időben fel lehetne figyelni az erdőtüzekre, akár meg is lehet előzni azokat. A rendszert akár még arra is fel lehetne használni, hogy a fák egyfajta csendes érzékelőként mutassák ki az országhatáron a radioaktív anyagokat és egyéb becsempészhető veszélyforrásokat.


© Christopher Huang
Az amerikai erdészet az erdőtüzek figyelését jelenleg automata időjárásvizsgáló állomásokkal oldja meg, ez azonban nemcsak költséges megoldás, hanem kevés állomásról is beszélhetünk ezen módszer kapcsán. Az MIT kutatói szerint ha több érzékelő lenne elszórva az erdőkben, az pontosabb és részletesebb klímatérképhez vezetne, aminek következtében sokkal több fát tudnánk megmenteni, a rendszert pedig egyszerre használhatnánk fel egyéb riasztásokra is. Problémát jelent az is, hogy az időjárásvizsgálók elemeinek újratöltése nem egy könnyen megvalósítható feladat, mivel ezek az elemek nehezen elérhető helyeken vannak.

Az MIT kutatóinak új megoldása energiaforrásként mindehhez a fákat, illetve az azok által generált nagyon kis mértékű áramot hasznosítani. Minden szenzorban egy egyszerű, boltokban is beszerezhető elem kapott helyet, amelyet a "faáram" tölt fel. A rendszer elég elektromosságot generál ahhoz, hogy a szenzorok az általuk begyűjtött hőmérsékleti és páratartalommal kapcsolatos adatokat napi négyszer tudják továbbítani. A jelek szenzorról-szenzorra ugrálva utaznak addig, míg el nem érnek egy már létező időjárás-vizsgáló állomást, ami szatelliten keresztül küldi el a jelet az Idaho-beli erdészeti központba. Ha egy faszenzor közelében tűz üt ki, arról a riasztás az érzékelés pillanatában elindul a rendszerben.

A kutatók szerint egy holdnyi földterület megfigyeléséhez körülbelül négy fát kell szenzorokkal felszerelni, a Shuguang Zhang által felügyelt kutatócsoport jelenleg azt teszteli, miként tud a hálózat a lehető legkevesebb energia felhasználásával működni.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.