Kémkedhetnek utánunk a fák is
A fák által termelt elektromos energia képes lenne egy fenntartani egy érzékelőkből felépített hálózatot, így még időben fel lehetne figyelni az erdőtüzekre, akár meg is lehet előzni azokat. A rendszert akár még arra is fel lehetne használni, hogy a fák egyfajta csendes érzékelőként mutassák ki az országhatáron a radioaktív anyagokat és egyéb becsempészhető veszélyforrásokat.
© Christopher Huang |
Az MIT kutatóinak új megoldása energiaforrásként mindehhez a fákat, illetve az azok által generált nagyon kis mértékű áramot hasznosítani. Minden szenzorban egy egyszerű, boltokban is beszerezhető elem kapott helyet, amelyet a "faáram" tölt fel. A rendszer elég elektromosságot generál ahhoz, hogy a szenzorok az általuk begyűjtött hőmérsékleti és páratartalommal kapcsolatos adatokat napi négyszer tudják továbbítani. A jelek szenzorról-szenzorra ugrálva utaznak addig, míg el nem érnek egy már létező időjárás-vizsgáló állomást, ami szatelliten keresztül küldi el a jelet az Idaho-beli erdészeti központba. Ha egy faszenzor közelében tűz üt ki, arról a riasztás az érzékelés pillanatában elindul a rendszerben.
A kutatók szerint egy holdnyi földterület megfigyeléséhez körülbelül négy fát kell szenzorokkal felszerelni, a Shuguang Zhang által felügyelt kutatócsoport jelenleg azt teszteli, miként tud a hálózat a lehető legkevesebb energia felhasználásával működni.