Filmbe és hangba kódolt rejtjelekkel buktatnák le a kalózokat
Újabb technológiát vet be a filmipar a kalózok ellen, akik kézikamerával rögzítik a nézőtérről a mozifilmeket. A TorrentFreak.com beszámolója szerint a mozivásznon vetített filmhez különleges hangot vegyítenek - elég a kézikamerás felvételt megnézni ahhoz, hogy tudjuk: melyik moziban vettték fel a filmet és hol is ült az elkövető.
A moziláncok mindeddig infravörös éjjellátókkal felszerelkezve próbálták elkapni a nézőtereken rejtőző kézikamerás rögzítőket - tavaly júliusban sikerült ugyan Kansasban lefülelni egy férfit, aki a legújabb Batman-filmet vette kamerával, ám a sikeres akciók száma elhanyagolható. Mindezek mellett jogi és megítélésbeli problémák is adódnak: 2007-ben egy tizenkilenc éves lányt füleltek le az amerikai Ballstonban azért, mert mobiljával egy pár másodperces jelenetet vett fel a Transformers-ből, amit saját elmondása szerint csak otthon maradt kistestvérének kívánt megmutatni.
Mindezek elkerülésére, úgy tűnik, új megoldások adódnak. A fémdetektorokon és éjjellátókon kívül beszélhetünk már olyan megoldásról, amely a mozifilm képébe kódol adatokat - ezekből lehet kideríteni, hogy a filmet melyik moziban rögzítették. A TorrentFreak értesülései szerint japán kutatók olyan megoldásra találtak, amellyel fél méteres pontossággal meg tudják mondani, honnan vették fel egy teremben a filmet.
Az úgynevezett spread spectrum audio watermarking, azaz szórt spektrumos hangos vízjelzés becslési hibahatára 44 centiméter. Ez akkora pontatlanságra adhat egyes esetekben okot, hogy a felvevő székszomszédjára terelje a gyanút - s a technológiát csak akkor lehet pontosan használni, ha a mozik tudják, hogy az egyes székekben kik ülnek, ez pedig számos jogi problémát vonhat maga után.