Negyedszerre is halasztották a Discovery űrsikló indítását
Az üzemanyag-szelepek hibája miatt határozatlan időre elhalasztották a héten esedékes fellövést. Az űrsiklók már csak kilenc alkalommal indulnak a világűrbe.
Az MSNBC értesülései szerint a floridai Kennedy Űrközpont szakemberei 13 órán keresztül tanácskoztak, végül a halasztás mellett döntöttek. Egyelőre még nem tudni, mikor lesz a következő kilövés, csak annyi biztos, hogy február 27. után kerülhet rá sor.
A NASA tisztségviselői úgy fogalmaztak, reális esélyt látnak az indításra március közepe előtt. Ha addig nem sikerül, akkor meg kell várni, amíg egy orosz Szojuz-űrkapszulában az ISS nemzetközi űrállomásra utazik az új személyzet, s ez annyit jelent, hogy a Discovery április 6-nál előbb nem indulhat a világűrbe.
Az eredeti tervek szerint az űrsikló – amely az űrállomás utolsó napelem-paneljeit szállítja az ISS-re – február 12-én indult volna. Azonban a hidrogéngáz áramlását szabályozó szelepek tesztjei hibás működésre utaltak. Az egyik ilyen szelep még egy tavaly novemberi kilövés során törött el.
John Shannon, az űrsikló-program egyik igazgatója úgy fogalmazott: „nagyon, nagyon közel állunk az indításhoz”. Azonban a vizsgálati adatok csak az előző hét második felére készültek el, s így nem maradt idő azok teljes körű áttekintésére, ráadásul további apróbb hibákat fedeztek fel az értékek között.
„Az volt az érzésünk, hogy valami nincs még rendben, hogy nem a szokásos szigorúsággal végeztük a teszteket” – magyarázta Shannon. „Ez egy nagyon összetett probléma, további vizsgálatokra lesz szükség.”
A Discovery kilövése után már csak nyolc alkalommal emelkednek a levegőbe a NASA űrsiklói, mielőtt kivonják azokat a forgalomból.