Legénységgel együtt robbanthatják az űrsiklókat vészhelyzetben
Ahányszor a levegőbe emelkedik egy űrsikló a floridai Kennedy Űrközpontból, egy repülésirányító feszülten figyeli az eseményeket. Az ő feladata ugyanis, hogy megsemmisítse a járművet, a fedélzetén tartózkodókkal együtt, ha olyan helyzet áll elő, hogy a meghibásodott űrrepülő a polgári lakosságot fenyegeti.
Kilövőállásban az Atlantis. Vészhelyzetben felrobbantják a legénységgel együtt © AP |
„Ha valami történik kilövés közben, csupán néhány másodpercünk marad reagálni” – nyilatkozta a Popular Mechanics-nak Bryan O’Connor, korábbi űrsikló-pilóta, aki jelenleg a NASA biztonsági főnöke, egyben a küldetések biztonságáért felelős tiszt.
Ahogy az űrsikló emelkedik, a veszély nem enyhül, bár az indítást követő második percben leválnak az üzemanyag-tartályok. Ekkor, ha vészhelyzet áll elő, a legénységnek két lehetősége van. Vagy tesznek egy kört a Föld körül és megpróbálnak leszállni a kaliforniai Edwards légibázison, vagy az óceánba kormányozzák az űrsiklót és megpróbálnak kiugrani a gépből. Ez meglehetősen kockázatos, mivel az űrsiklókon nincs katapult-ülés, de a Challenger katasztrófája után a NASA felszerelte repülőit ejtőernyőkkel, a túlélést elősegítő, nyomásbiztos szkafanderekkel és a víz felszínén lebegő, felfújható tutajokkal. Az új generációs űrjárműveket pedig már rakétahajtású menekülőkapszulákkal szerelik fel a tragédia elkerülése végett.