2008. május. 09. 12:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. május. 09. 13:09 Tech

Legénységgel együtt robbanthatják az űrsiklókat vészhelyzetben

Ahányszor a levegőbe emelkedik egy űrsikló a floridai Kennedy Űrközpontból, egy repülésirányító feszülten figyeli az eseményeket. Az ő feladata ugyanis, hogy megsemmisítse a járművet, a fedélzetén tartózkodókkal együtt, ha olyan helyzet áll elő, hogy a meghibásodott űrrepülő a polgári lakosságot fenyegeti.

Kilövőállásban az Atlantis.
Vészhelyzetben felrobbantják
a legénységgel együtt
© AP
A Popular Mechanics című magazin értesülései szerint a repülésbiztonsági tiszt feladata, hogy megnyomjon négy kapcsolót, abban az esetben, ha az űrsikló váratlanul letér a pályájáról és esetleges becsapódásával lakott területet fenyegetne. A kapcsolók aktiválják az űrsiklót felemelő szilárd-üzemanyag tartályokra szerelt robbanóanyag-csomagokat, ezzel elejét véve a nagyobb volumenű tragédiának.

„Ha valami történik kilövés közben, csupán néhány másodpercünk marad reagálni” – nyilatkozta a Popular Mechanics-nak Bryan O’Connor, korábbi űrsikló-pilóta, aki jelenleg a NASA biztonsági főnöke, egyben a küldetések biztonságáért felelős tiszt.

Ahogy az űrsikló emelkedik, a veszély nem enyhül, bár az indítást követő második percben leválnak az üzemanyag-tartályok. Ekkor, ha vészhelyzet áll elő, a legénységnek két lehetősége van. Vagy tesznek egy kört a Föld körül és megpróbálnak leszállni a kaliforniai Edwards légibázison, vagy az óceánba kormányozzák az űrsiklót és megpróbálnak kiugrani a gépből. Ez meglehetősen kockázatos, mivel az űrsiklókon nincs katapult-ülés, de a Challenger katasztrófája után a NASA felszerelte repülőit ejtőernyőkkel, a túlélést elősegítő, nyomásbiztos szkafanderekkel és a víz felszínén lebegő, felfújható tutajokkal. Az új generációs űrjárműveket pedig már rakétahajtású menekülőkapszulákkal szerelik fel a tragédia elkerülése végett.

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.