2009. február. 20. 12:59 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 20. 13:18 Tech

Gabonarozsda ellen védő búzagéneket találtak

Felfedeztek két gént, melyek megvédik a búzát a világszerte óriási károkat okozó gombás fertőzéstől, a gabonarozsdától - jelentették be nemzetközi kutatócsoportok az amerikai Science tudományos magazin csütörtöki számában.

"Ez az első lépés a pusztító gabonabetegség elleni tartós rezisztencia elérésére" - mondta Cristobal Uauy, a brit John Innes Center kutatója, az egyik tanulmány szerzője.

Génszabászattal korábban már kifejlesztettek a rozsdagombának ellenálló búzatörzseket, ám a gyakorlatban nem bizonyult tartósnak a rezisztencia, mert a kártevő gombák (például a sárgarozsdát okozó Puccinia striiformis) mutációjukkal rendre megtalálták a kerülőutat a növény megtámadására. Brit, amerikai és izraeli szakemberek szerint a búza vad változatában általuk megtalált gén azonban hosszú távon hatásos, ezáltal segít a felmerült akadály elhárításában. "Olyan gént szereztünk vissza, amely elveszett a búza háziasítása során" - hangsúlyozta a felfedezett gén fontosságát Uauy.

A mezőgazdászok eddig is ismertek olyan növényeket, melyek ellenálltak a gombafertőzésnek, de nem tudták, melyik gén okozza, illetve miként működik. Simon Krattinger, a zürichi Növénybiológiai Intézet kutatója - aki a másik most megjelent tanulmány egyik szerzője - elmondta, hogy az általuk azonosított gén tartósabb a búza eddigi genetikai módosításainál alkalmazott géneknél, mert már 50 éve aktív.

A búzabetegségek legyőzésének fontosságát az adja, hogy világszerte az emberek táplálékául szolgáló kalória 20 százaléka a kenyérbúzából származik - tették hozzá a kutatók.
hvg360 Németh András 2025. január. 12. 15:30

Minden irányba hajlítható, testmeleg plüssállat, ami eltűri, hogy szereted – hogyan lett a kutyából négylábú gyerek?

Egyre több az olyan kutyatulajdonos, aki úgy érzi, számára mindenkinél fontosabb négylábú barátja. A háziállatok, közülük is elsősorban a kutyák szerepe néhány évtized alatt gyökeresen megváltozott, a tudósok szerint eljött a háziasítás új hulláma. Mit mond el a magyar kutyákról és gazdáikról az ELTE etológiai tanszék felmérése, és milyen típusú kutyák kerülhetnek többségbe néhány évtizeden belül?