2009. február. 07. 10:09 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 07. 09:43 Tech

Felkutatták Afrika legősibb emberáldozatát

Ötezer ötszáz éves, a kőkorszakból származó temetkezésre bukkantak Szudánban francia régészek, akik szerint Afrika legősíbb emberáldozatát sikerült felkutatniuk.

Az ősi temetkezésre a Khartúmtól északra fekvő Sandi (Shandi) közelében bukkantak - a Nílus-menti termékeny terület igen kedvelt lehetett a csiszolt kőkorban. A most feltárt sírban egy férfi és egy nő egymás felé fordulva aludta örök álmát, közvetlen közelükben pedig két nő, két kecske, valamint egy kutya földi maradványát találták meg a régészek - olvasható a The Daily Telegraph online kiadásában.

Az ősi csontok Kr.e. 3700 és 3400 között kerültek a földbe, abban a korban, amelyet az ásatást vezető Jacques Reinhold az első globális forradalomnak nevez. Ekkor kezdődött meg ugyanis az áttérés a gyűjtögető-vadászó életformáról a földművelésre, ami mindörökre megváltoztatta a társadalom szerkezetét.

A francia régész szerint a mostani lelet körülbelül egy évezreddel korábbi, mint az eddig Szudán területén előkerült emberáldozatok.

Az emberi maradványokkal együtt pompás agyagedényekre, őrlőkövekre, gyöngyökre és karkötőkre bukkantak a régészek.
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.