A tíz legizgalmasabb tárgy, amelyet az űrbe lőttünk
A Wright-fivérek repülőjének egy darabjától kezdve a haszonszerzési szándékkal a kozmoszba csempészett érmékig az emberiség számos különös tárgyat juttatott a világűrbe, különböző célokkal. Összeállításunkban az űrbéli tárgyak között tallóztunk.
© NASA |
© NASA |
Neil Armstrong, Edwin Aldrin és Michael Collins 1969. július 20-án landoltak a Holdon, leszállóegységükben pedig egy darabka is helyet kapott a repülés történetéből. Az asztronauták ugyanis néhány darabot vittek magukkal a Wright-fivérek 1903-ban épített repülőjéből – konkrétan egy darab fát, illetve egy darab szövetet az egyik szárnyból (lásd alább) –, hogy így tisztelegjenek a repülés pionírjai előtt, akik nélkül a kozmikus utazás sem valósulhatott volna meg. A darabokat napjainkban a Smithsonian intézet Nemzeti Repülési és Űrutazási Múzeumában lehet megtekinteni az amerikai fővárosban.
© NASA |
© NASA |
© NASA |
Az orosz űrrepülés története sem mentes a különös tárgyaktól. Számos fotón lehet látni a legénység mellett valamilyen, zsinórdrabon lebegő kisméretű játékot vagy talizmánt. Ezeket az eszközöket Borisznak nevezték, s lényegük, hogy a földi irányítás láthassa, az űrhajósok éppen a súlytalanság állapotában tartózkodnak.
Borisz (jobbra fent) bevetésen, jelzi a súlytalanságot © NASA |
A Naprendszer legtávolabbi égitestjét, a bolygó mivoltától megfosztott Plútót felfedező Clyde Tombaugh hamvai is a kozmoszban utaznak, a NASA New Horizons nevű szondájának fedélzetén. Az űrjármű jelenleg 1,8 milliárd kilométerre található a Földtől, s 2015-ben éri el a Plútót. A hamvak mellett számos apró, érdekes tárgyat helyeztek el rajta, többek között pár darabot a SpaceShipOne nevű űrhajóból, amely az első olyan, magántőkéből épített jármű volt, amely sikeres űrrepülést hajtott végre.
A popkultúra is otthagyta a keze nyomát a kozmoszban, a Toy Story című animációs film egyik főszereplője, Buzz Lightyear asztronauta figurája ugyanis feljutott az ISS Nemzetközi Űrállomásra, Luke Skywalker fénykardjával együtt, amelyet a Csillagok háborúja bemutatójának 30. évfordulója alkalmából lőttek ki a kozmoszba. A legszebb azonban kétségtelenül egy brit művész, Damien Hirst színes pöttyökből álló festménye volt, amely a szerencsétlen sorsra jutott Beagle-2 Mars-szonda fedélzetén utazott, szerepe pedig az volt, hogy segítsen a szerkezet kameráinak kalibrálásában. A jövő régészei számára az egyik legértékesebb lelet lehet, ha valaha is megtalálják a vörös bolygó felszínén.
A művészet és a tudomány metszéspontjában © NASA |
Az űrkorszak talán legnagyobb viharát kavaró „rakománya” kétségkívül az Apollo 15 űrhajósai által felcsempészett bélyegsorozat volt. Az asztronauták ugyanis 398 első napos bélyeget vittek magukkal a Holdra, azzal a céllal, hogy holdbéli szuvenírként értékesítsék őket visszatérésük után. A holdjárót is kipróbáló űrhajósok diadalára némi árnyékot vetett az akció, s az amerikai kormány végül érvénytelennek nyilvánította a bélyegeket. Az esetet követően a NASA elmarasztalta az asztronautákat, s szigorú új szabályokat vezetett be az űrbe vihető tárgyakról.
© NASA |
Természetesen nem maradhat ki a sorból az 1977-ben indított Voyager űrszonda fedélzetén elhelyezett aranylemez, amely bolygónkra jellemző képeket és hangokat is tartalmaz, valamint a Föld elhelyezkedését jelző ábrákat. Az űrszonda időkapszulaként halad a végtelen űrben, jelentősége inkább szimbolikus. Mintegy 40 000 év múlva 1,6 fényévnyire megközelíti az AC+79 3888 jelű csillagot. A Voyager – a Pioneer 1, illetve 2 űrszondák után – a harmadik emberalkotta objektum, amely elhagyta a Naprendszert.
© NASA |